Producenci

 

Swojska Piwniczka Opinie z ekomi-pl.com

nerkowce połówki

Opcje przeglądania

Substancje żelujące i zagęszczające

Substancje żelujące i zagęszczające ( zagęstniki) są to substancje chemiczne powodujące zagęszczenie produktów spożywczych. Działanie ich polega na wiązaniu cząstek wody przez co zamieniają się w żel i powodują gęstnienie np soków owocowych. Do najczęściej stosowanych należą guma ksantanowa, guma guar, agar agar, mączka chleba świętojańskiego, pektyna.

Substancje żelujące

Agar Agar - występuje w postaci białego lub lekko kremowego proszku. Pochodzi z krasnorostów morskich ( rodzaj wodorostu). Więcej informacji na temat jak powstaje Agar Agar można znaleźć tutaj. Substancja ta bardzo dobrze żeluje, rozpuszcza się w gorącej wodzie w temp 90-100st C, natomiast w temperaturze około 60-40stC już zaczyna wykazywać właściwości żelujące.

Żelatyna spożywcza Bloom 180 - to produkt pozyskiwany z kości wołowych, bardzo dobrze wpływa na regenerację stawów, nazywana często hydrolizatem kolagenowym. W przemyśle spożywczym wykorzystywana do zagęszczania potraw, galaretek mięsnych, galantów.

Substancje żelujące w cukiernictwie - zarówno agar agar jak i żelatyna spożywcza, najczęściej używane są do produkcji żelek, cukierków, galaretek. O ile żelatyna jest znana w cukiernictwie domowym od lat o tyle agar agar jest substancją stosunkowo młodą. Jakie są różnice między żelatyną a agarem? Przede wszystkim agar to substancja pozyskiwana z roślin, co może przemawiać za używaniem jej w kuchni wegańskiej i wegetariańskiej. Żelatyna natomiast ma bardzo dobry wpływ na stawy i produkcję kolagenu.

Substancje zagęszczające

Substancje zagęszczające są to substancje stosowane w przemyśle spożywczym ale i w kuchni do zagęszczania potraw, robienia sosów, dżemów. Oprócz bardzo znanych substancji jakimi mogą być skrobie: skrobia ziemniaczana, skrobia z tapioki, czy łupina babki jajowatej wykorzystywane do zagęszczania sów, zup, naturalnym zagęstnikiem do zagęszczania przetworów owocowych jest pektyna.

Pektyna to rodzaj skrobi pozyskiwanej przede wszystkim z owoców, w naturze nadaje ona wewnętrzną strukturę owocom i warzywom. Pozyskiwana z jabłek, czy owoców cytrusowych ma postać biało-kremowego proszku i po dodaniu do przetworów owocowych, zagęszcza je i powoduje że nawet płynna postać owoców staje się konsystencją dżemową.

Naturalne środki żelujące

Do naturalnych środków żelujących zaliczamy:

  • Pektynę - pozyskiwana z jabłek i owoców cytrusowych.
  • Agar Agar - pozyskiwany z Krasnorostów ( wodorosty morskie)
  • Skrobia z Tapioki - skrobia z korzenia manioku
  • Inulina - pozyskiwana z Agawy lub z Korzenia Cykorii

Substancje żelujące - pektyny

pektyny weganizm - pektyny pochodzą z roślin, są one jak najbardziej wegańskie. W przeciwieństwie do Żelatyny, która pozyskiwana jest ze skór, ryb, kości i skór odzwierzęcych.

Czym zastąpić żelatynę? - żelatyna jak już wspomniano pozyskiwana jest ze zwierząt, dlatego wiele osób będących na diecie wegańskiej rezygnuje z jej spożywania, bardzo dobrymi środkami zastępczymi mogą być Agar agar lub pektyna owocowa.

Roślinna substancja żelująca

Roślinna substancja żelująca dodawana do dżemów to oczywiście Pektyna, najlepiej wybrać Pektynę amidowaną, która do uzyskania swoich właściwości żelujących potrzebuje mniej cukru w swoim środowisku. Jak używać pektyny?

Sposób użycia: Pektynę rozpuścić w niewielkiej ilości wody, w temp. ok. 60°C i dodać do gotującego się dżemu (przed końcem gotowania). Zaleca się stosowanie ok. 8-16g pektyny na 1 kg owoców

Agag agar - gdzie kupić?

Agar agar - naturalna substancja żelująca, wykorzystywana w kuchni do żelowania potraw, do produkcji galaretek, galantów, kisieli, deserów. Agar Agar to produkt pochodzenia naturalnego z krasnorostów morskich występujących naturalnie u wybrzeży Japoni. Pozyskiwane z głębin krasnorosty to rodzaj wodorostów. Po naturalnym procesie oczyszczania - kilkukrotnym suszeniu i odsalaniu uzyskuje się z nich biały proszek, wykazujący właściwości żelujące. Bardzo dobrze rozpuszcza się w gorącej wodzie a w temperaturze około 40stC już zaczyna żelować. Gdzie kupić agar? Najlepszy agar można zakupić w naszym sklepie ze zdrową żywnością. Agar Agar kup tutaj!

Jak Przygotować dżem z pektyną?

Coś dla tych, którzy lubią sami przygotowywać przetwory w domu. Substancje zagęszczające takie jak: agar agar, pektyna, czy cukry żelujące pomogą Wam w przygotowaniu idealnego dżemu. 

Czym jest pektyna? 

Sama nazwa może i brzmi sztucznie, jednak pektyny to naturalne substancje żelujące. Ich nazwa pochodzi od greckiego słowa “pectos” czyli “krzepnąć”, “twardnieć” i wskazuje na ich właściwości fizykochemiczne. Rola pektyny w kuchni opiera się na jej trzech podstawowych właściwościach:

  • emulgujących,
  • zagęszczających,
  • żelujących.

Pektyna pozyskiwana jest głównie z owoców cytrusowych (cytryny, pomarańcze, grejpfruty) i jabłek. Występuje również w bananach, brzoskwiniach, śliwkach, jeżynach, porzeczkach, ale też w niektórych warzywach i nasionach. Jakie pełni funkcje? Utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia, dzięki temu roślina pozostaje w optymalnej kondycji. Pektyna odpowiedzialna jest też za układ immunologiczny rośliny oraz chroni ją przed chorobotwórczymi patogenami, takimi jak bakterie czy grzyby.

Przepis na dżem (na 1 kg owoców)

- 1kg owoców

- 15g pektyny*

- 1/2 szklanki wody

- 1/4 szklanki gorącej wody

- max. 0,5kg cukru (w zależności od słodkości owoców)

- łyżeczka kwasku cytrynowego

Owoce umyć, obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Przełożyć do garnka, wlać 1/2 szklanki wody i zagotować. Pektynę dodać do 1/2 szklanki cukru, wymieszać i dodać do gotujących się owoców. Gotować 3-5 minut, po czym wsypać resztę cukru i gotować do momentu jego całkowitego rozpuszczenia. Kwasek cytrynowy rozpuścić w gorącej wodzie, dokładnie wymieszać i dodać do owoców. Pianę zebrać łyżką i rozlewać do słoiczków. Tak przygotowany dżem należy pasteryzować 20 minut. Gotowe!

* ilość dodanej pektyny zależy od owoców i tego ile posiadają w sobie pektyn. - 15g pektyny na 1 kg owoców: wiśnie, czereśnie, truskawki, gruszki, rabarbar, dziki bez, borówka amerykańska;

- 10g pektyny na 1 kg owoców: maliny, jeżyny, dojrzałe jabłka, morele;

- niewielka ilość pektyn lub żelują się same: czerwone i czarne porzeczki, śliwki, żurawina, pigwa, agrest, mirabelki.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium