Daktyle suszone

Daktyle suszone - samo zdrowie

Uprawiane nieprzerwanie od 7000 roku p.n.e. stanowią podstawowy składnik diety w krajach arabskich. Wraz z jęczmieniem, pszenicą, soczewicą, fasolą, czosnkiem i cebulą są jednym z siedmiu świętych pokarmów judaizmu. Ich właściwości sprawiają, że przebojem wdzierają się na światowe rynki. Cóż takiego mają w sobie te niewielkie owoce daktylowca?

Daktyle suszone swojska piwniczka

Daktyle - garść faktów

Na nasze stoły zazwyczaj trafiają daktyle z południowo-zachodniej Azji, północnej Afryki czy słonecznej Kalifornii. Są owocem daktylowca, najstarszego drzewa owocowego uprawianego przez człowieka. Przeciętnie drzewa te osiągają wysokość ok. 25 metrów ale można spotkać odmiany sięgające 40 metrów. Rosną w postaci wieloowocowych gron. Z jednej palmy daktylowej można uzyskać nawet 100 kilogramów owoców! Ich właściwości odżywcze będą się różnić w zależności od wielu czynników: od odmiany, stanu gleby, kultury uprawy, warunków, w jakich dojrzewają oraz temperatury, w której były suszone i warunków przechowywania. Daktyle suszy się mechanicznie, już po zebraniu jednak najbardziej wartościowe, a co za tym idzie i najdroższe, suszą się w słońcu, jeszcze na drzewach. Wysuszone w naturalny sposób owoce zbiera się i oczyszcza.

Dziesiątki odmian, te same zdrowe właściwości

Daktyle mają swoje odmiany. W samym Iraku można spotkać ich ponad 100! Różnią się smakiem, kolorem skórki ale też zawartością fruktozy, glukozy, sacharozy, błonnika czy witamin. Najczęściej spotykamy się jednak z podziałem na owoce miękkie, półsuche i suche.

Na straganach w turystycznych miejscowościach Egiptu, Maroko czy Tunezji, a coraz częściej w naszych sklepach, spotkać można odmiany: Bhari, Deglet Noor, Medjool, Hdlawy, Thoory czy Zabidi. Nazwa odmiany Bhari pochodzi od wiatru, który decyduje o ich aromacie. Mają cienką skórkę i delikatny miąższ. Delikatny smak i aromat cechują odmianę Degled Noor. Te jasnobursztynowe owoce nazywane są „daktylami światła”. Hdlawy z delikatnym miąższem suszone są na drzewach i dosuszane w specjalnych suszarniach. Ze względu na wielkość i niepowtarzalny smak Medjool nazywane są „cadillakiem” wśród daktyli. Ich cechą jest delikatna skórka i soczysty miąższ. Zawierają tak dużo soku, że muszą być suszone w suszarniach. Podstawą codziennej diety nomadzkich, koczowniczych plemion jest „daktylowy chleb”, daktyle odmiany Thoory. To najbardziej wysuszony typ. Owoce o twardej skórce i słodkim miąższu bardziej nadają się do żucia niż do jedzenia. I w końcu „daktylowy arystokrata” czyli odmiana Zabidi, doskonale nadająca się na przetwory. Wyróżnia się dużą pestką, czerwono-brązową skórką, bardzo słodki. Są też odmiany wyjątkowe. Zaghloul znajdziemy wyłącznie w Egipcie. To daktyle z ciemnoczerwoną skórką, nieco dłuższe i chrupkie oraz bardzo słodkie. Jednym z najdroższych gatunków jest pochodząca z Arabii Saudyjskiej odmiana Sukkary.

Właściwości suszonych daktyli

Popularność w krajach arabskich nie wzięła się z mody. Decyduje o niej dostępność ale przede wszystkim świetne właściwości zdrowotne. To dzięki nim ten niepozorny owoc daktylowca zrobił tak zawrotną karierę i jest „żelaznym” elementem diety wśród ludzi zamieszkujących Bliski Wschód.

100-gramowa porcja suszonych daktyli to ok. 290 kcal. Potężna dawka zdrowej energii, na którą składają się głównie węglowodany w postaci prostych cukrów (ok. 70 gram), błonnik (ok. 10 gram) a także antyoksydanty czyli witaminy A, C i E, witaminy z grupy B oraz żelazo, potas, selen i magnez. Zawierają także białko oraz bardzo niewiele tłuszczu.

Przede wszystkim zdrowa energia

Czy jesteś wędrowcem, wyczynowo uprawiasz sport lub amatorsko walczysz o dobrą formę i kondycję, daktyle powinny Cię zainteresować. Suszony owoc jest doskonały jako przekąska. Dzięki swoim właściwościom błyskawicznie likwiduje łaknienie. Proste cukry nie powodują nagłego, dużego obciążenia trzustki, tak jak w przypadku czekoladowego batonika bądź popularnego słodkiego napoju gazowanego. Sportowcy będą sięgać po nie także ze względu na zawarty w nich gliken. Doskonale likwidują niedobory tej substancji w wątrobie i mięśniach podczas dużego wysiłku.

Witaminy A, C i E zawarte w suszonych daktylach to przeciwutleniacze. Dobrze wpływają na odporność organizmu. Warto spożywać je gdy dopadnie nas przeziębienie oraz gdy organizm walczy ze stanem zapalnym. Zawarte w nich naturalne salicylany mają działanie podobne do aspiryny. Łagodzą ból i pomagają obniżyć gorączkę. Antyoksydanty w diecie to także ważny element profilaktyki przeciwnowotworowej.

Kolejny cudowny składnik suszonych daktyli -  błonnik doskonale wpływa na perystaltykę, czyli właściwą pracę jelit oraz ich oczyszczanie ze złogów i toksyn. Daktyle działają przeciw zaparciom i wzdęciom. Osoby, które troszczą się o swoją wagę docenią je jako przekąskę. Jeden czy dwa owoce zjedzone między posiłkami skutecznie hamują łaknienie. Substancje odżywcze zawarte w owocach uwalniają się powoli. Dają przy tym uczucie sytości. Mówi się, że jeden suszony daktyl dziennie zapewni doskonały wzrok. Dietetycy polecają je także w profilaktyce i leczeniu zaburzeń snu. Zjedzony wieczorem, dzięki zawartej w owocach melatoninie przygotuje nasz organizm do spokojnego, regenerującego snu. Działają one także osłonowo na błonę śluzową żołądka, zwłaszcza podczas snu.

Zawarta w suszonych owocach daktylowca witamina B wspomaga pracę układu nerwowego. Podobnie jak magnez, którego spożywanie zalecane jest osobom żyjącym w ciągłym stresie. Magnez pozwala zmniejszyć jego skutki i usprawnia pracę mięśnia sercowego. Wapń zawarty w daktylach sprawdza się w profilaktyce i leczeniu osteoporozy. Łagodzi także dolegliwości związane z menopauzą. Są też bogatym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza. Potas dobrze wpływa na pracę układu krążenia. Dietetycy polecają je osobom ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym. W diecie powodują one obniżenie poziomu trójglicerydów i minimalizują utlenianie się cholesterolu a to właśnie ten proces jest początkiem osadzania się blaszki miażdżycowej.

Na co zwrócić uwagę

Warto zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Suszone daktyle z upraw ekologicznych nie zawierają związków siarki, która ma niekorzystne działanie na nasz organizm. Informacja o użyciu w procesie produkcji siarczanów powinna znaleźć się na opakowaniu. Zaprawione w ten sposób mają też inny wygląd i smak.

Daktyle suszone

Suszone daktyle w kuchni na tysiąc sposobów

Kucharze na całym świecie wykorzystują daktyle na wiele sposobów, jako dodatek, w małych ilościach lub jako podstawa wielu dań. W naszej kuchni pojawiają się coraz częściej. Przede wszystkim jako słodka przekąska ale są też wyśmienitym dodatkiem do ciast i deserów. Ze względu na ich właściwości zastępuje się nimi cukier. Ciekawy smak sprawia, że dobrze spisują się w roli dodatków do mięsa i sosów. I znów o popularności w kuchni decydują cechy związane ze zdrowiem. Internet pełen jest mniej lub bardziej wymyślnych przepisów z daktylami w roli głównej. Od prostych, szybkich i łatwych do przyrządzenia potraw po prawdziwe kulinarne arcydzieła.

Na każdą okazję

Wybierasz się na trening, trekking, konferencję, wykład, mecz lub koncert? Wyjeżdżasz w długą podróż? Zabierz ze sobą garść suszonych daktyli. Twój organizm doceni tę prostą, smaczną i zdrową przekąskę. I pamiętaj! Daktyle to legendarny afrodyzjak! Warto spróbować.


Wybrane daktyle suszone z naszej oferty:

Daktyle 1kg
DAKTYLE SUSZONE BEZ PESTEK 1Kg Swojska Piwniczka

 

Daktyle suszone bez pestek 100G SWOJSKA PIWNICZKA

Daktyle suszone bez pestek 100G SWOJSKA PIWNICZKA


Daktyle ekologiczne bez pestek Suszone na słońcu 1kg BATOM

Daktyle ekologiczne bez pestek Suszone na słońcu 1kg BATOM

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium