Kurkuma i kurkumina. Kurka wodna, ale zdrowe!

 Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę słowo „kurkuma” a w odpowiedzi otrzymamy bardzo ciekawe wyniki. A to pięć (tylko?) powodów do regularnego spożywania tej przyprawy, ktoś inny przekonuje nas, że powodów jest aż jedenaście, wszystkie potwierdzone naukowo. Jeszcze w innym miejscu w sieci mówią o cudownych właściwościach tego sproszkowanego korzenia…i wszyscy oni mają rację.

Kurkuma - cóż to takiego

Trochę podstawowych informacji. Zawsze dobrze jest wiedzieć, czym przyprawiamy potrawy w naszej kuchni. Kurkuma to inaczej ostryż, szafranica, szafran indyjski, żółcień lub żółty imbir, czyli curcuma longa. Przyprawa, z jaką mamy do czynienia w kuchni to sproszkowany korzeń ostryżu. Swój żółtopomarańczowy kolor i intensywny smak zawdzięcza podstawowemu składnikowi, jaki jest kurkumina. Przywędrowała do nas z Indii, po drodze zahaczyła o Chiny. Wszędzie tam stosowana była jak lek na wiele dolegliwości. Współczesna nauka wiele z tych właściwości potwierdziła i dodała nowe.

Co wiemy o działaniu kurkumy?

Kurkuma przede wszystkim jest mocnym antyoksydantem. Działa przeciwzapalnie, świetnie wpływa na regeneracją wątroby, dobrze wpływa na funkcjonowanie trzustki. Wśród wielu właściwości zdrowotnych niektórzy zwracają uwagę na jej wpływ na nasz mózg. Z kurkumy powstają preparaty hamujące rozwój choroby Alzheimera.

Warto pamiętać, że mimo cudownych właściwości kurkuma nie jest lekiem! Nie jest lekiem, ale wiadomo, że jest jedną z niewielu naturalnych substancji, której właściwie stosowane bądź zapobiega nowotworom, bądź hamuje ich działanie. To chyba najlepiej zbadana pod tym kątem substancja. I od razu zaznaczyć trzeba, że nie powinny jej stosować osoby z kamicą żółciową bo dobry wpływ na wątrobę objawia się m.in. częstszymi skurczami woreczka żółciowego, co w przypadku kamieni, niestety, powoduje ból.

Co ciekawe, działanie samej kurkuminy jest słabsze niż jej działanie w połączeniu z innymi substancjami zawartymi w tym cudownym korzeniu. Pozostałe substancje wzmacniają jej działanie, powodują lepsze wchłanianie kurkuminy i same w sobie mają dobry wpływ na nasz organizm. Dotychczas odkryto 300 związków chemicznych zawartych w korzeniu curcuma longa. WItaminy, minerały, kwas foliowy, niacyna, tiamina, błonnik, białko, kwasy tłuszczowe. To niezwykłe połączenie, a jeśli dodamy do tego fakt, że mamy do czynienia z substancjami całkowicie naturalnymi, a ich przyjmowanie praktycznie nie niesie ze sobą skutków ubocznych warto zastanowić się nad codziennym stosowaniem kurkumy.

Kiedy?

Namawiamy do tego, żeby stosować kurkumę zawsze. Zalecana dawka to 1/4 łyżeczki na dobę ale nie wykazuje ona szkodliwego działania nawet wtedy, jeśli ta dawka będzie znacznie większa!

W Internecie znajdziecie mnóstwo publikacji, z których wynika, że nie ma lepszego środka na przeziębienie niż kurkuma właśnie. Niektórzy są zdania, że jej skuteczność jest większa od aspiryny czy ibuprofenu, bez żadnych skutków ubocznych. Spożywanie kurkumy działa pozytywnie na układ odpornościowy.

Podobnie ma się rzecz w przypadku profilaktyki przeciwnowotworowej. Naukowcy odkryli ponad 40 molekuł, które potrafią zawalczyć z nowotworem na poziomie komórki. Nawet tam, gdzie zawodzi chemioterapia. Powodem, dla którego świat nauki zainteresował się tym niepozornym korzeniem jest wyraźna różnica pomiędzy Indiami, w których kurkumę stosuje się powszechnie, a resztą świata, jeśli chodzi o zachorowalność na nowotwory.

Po kurkumę powinny sięgać osoby z chorobami układu krążenia oraz diabetycy. Wyraźnie obniża ona poziom glukozy we krwi, obniża poziom cholesterolu.

Turmeron, jedna z substancji które „towarzyszą” kurkuminie, poprawia funkcjonowanie naszego mózgu. Stosuje się ją w profilaktyce Alzheimera a także w stanach depresyjnych.

Jak?

Kurkuma to oczywiście podstawa curry i innych potraw wschodu, ale świetnie wpasowuje się w naszą polską, tradycyjną kuchnię. Możemy zaczynać dzień od „szota” z kurkumy, przygotowując specjalny napój, ale najlepiej dodawać tę przyprawę do potraw. Świetnie pasuje do sałatkowych dresingów. Zwykły czarny pieprz wzmacnia jej działanie, dlatego warto dodawać ją do sosów. Łyżeczka kurkumy dodana do gotującego się ryżu sprawi, że ziarno, prócz dodatkowych zdrowotnych właściwości zyska żółty kolor. To ze względu na ten właśnie kolor używana jest przy produkcji m.in. musztardy. Nie zaszkodzi dodać łyżeczkę do rosołu lub farszu. Tofu, smothie, koktajl też zyskają po dodaniu choćby szczypty. Spróbujcie też namówić dziecko na kanapkę z twarożkiem posypanym kurkumą. Zwłaszcza w „grypowych” sezonach.

CURCUMIN C3 COMPLEX Ekstarkt Z Kurkumy 

Kurkuma 50g Dary Natury 

 

KURKUMA Duże opakowanie w super cenie 1kg Swojska Piwniczka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium