Kategorie
Promocja
Spis treści:
Błonnik naturalny - dlaczego go potrzebujesz?
Składniki błonnika witalnego: babka płesznik.
Składniki błonnika witalnego: babka jajowata.
Błonnik witalny – dlaczego warto?
Błonnik witalny - jak stosować?
Kiedy najlepiej przyjmować błonnik witalny?
Błonnik oczyszczający - przeciwskazania.
Błonnik witalny – pomysły na wykorzystanie w jadłospisie.
Błonnik witalny
Błonnik witalny to wygodny sposób na uzupełnienie codziennej diety w błonnik pokarmowy. Produkt jest oparty w 100% na naturalnych składnikach (babka jajowata i babka płesznik), a właściwie stosowany pozwala uregulować poziom cukru, oczyścić jelita z toksyn i zrzucić zbędne kilogramy.
Jak każdy sklep ze zdrową żywnością oferujemy bogaty w substancje odżywcze i wpływający pozytywnie na organizm błonnik. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i znalezienia produktów dopasowanych do swoich potrzeb.
Błonnik naturalny - dlaczego go potrzebujesz?
Niektóre elementy owoców, warzyw i roślin, które spożywasz, nie są trawione przez Twój organizm. Czy to źle? Nie, wręcz przeciwnie! Choć nie pełnią one funkcji odżywczej, odgrywają bardzo ważną rolę dla Twojego zdrowia i samopoczucia – stanowią rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie frakcje błonnika pokarmowego.
Błonnik pokarmowy to odporne na działanie enzymów trawiennych włókna roślinne, czyli węglowodany. Bez zagłębiania się w dietetyczną semantykę można wśród nich wymienić: pektyny, celulozę i hemicelulozę, śluzy (substancje ślazowate), kutynę, suberynę czy ligninę, która nie jest wielocukrem. Dietetycy zalecają, aby codziennie dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem 25 g błonnika.
Choć nie jest to trudne, przeciętny Polak nie dostarcza swojemu organizmowi wystarczającej ilości błonnika pokarmowego. Dlaczego? Ze względu na szybkie tempo życia oraz brak wiedzy i umiejętności, ludzie sięgają po niezdrową, wysoko przetworzoną żywność (m.in. fast foody, produkty oparte na białej mące, obfitujące w nasycone tłuszcze i cukier). Takie złe nawyki rozwija się od najmłodszych lat, nic więc dziwnego, że można zaobserwować epidemię otyłości, miażdżycy i innych chorób cywilizacyjnych.
Spożywanie błonnika witalnego niesie za sobą wiele zalet prozdrowotnych. Dbanie o zdrowie i optymalną masę ciała należy zacząć od zmiany diety i zwiększenia aktywności fizycznej. Jednak, jeśli zbędne kilogramy już Ci ciążą, możesz wspomóc proces odchudzania i zdrowienia, stosując błonnik witalny. Oczywiście żaden suplement nie zastąpi zróżnicowanego jadłospisu bogatego w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i wysokiej jakości tłuszcze, ale może Ci pomóc zapanować nad nadmiernym apetytem i zmniejszyć zjadane porcje.
Czym jest błonnik witalny?
Błonnik witalny to preparat, który aż w 60% składa się z całkowicie naturalnego błonnika pokarmowego. Jego główne składniki to nasiona babki płesznik (ok. 80%) i łuski babki jajowatej (ok, 20%). Obie te rośliny są wykorzystywane jako produkty lecznicze.
Spirulina, chlorella, inulina, naturalny błonnik a także młody jęczmień, mielony jarmuż, mielony korzeń różeńca górskiego, nasiona chia i wiele innych zdrowych produktów o różnym zastosowaniu i działaniu znajdziesz w naszym sklepie.
Oferujemy błonnik z nasion babki płesznik oraz babki jajowatej, który wystarczy zalać gorącą wodą, poczekać aż zgęstnieje, a następnie spożyć. Produkt ten pomaga regulować poziom cukru we krwi, a także wspiera procesy trawienne. Natomiast inulina to substancja tworzona z agawy, która wspiera dobre bakterie znajdujące się w układzie pokarmowym, dzięki czemu pozytywnie wpływa na jego funkcjonowanie. Co więcej często stosuje się ją jako naturalny zamiennik tłuszczu, głównie dlatego, że ma niewiele kalorii, a jednocześnie pozytywnie wpływa na odchudzanie.
Wśród dostępnych w ofercie produktów znajduje się także młody jęczmień, dzięki temu, że sprzedaje się go w formie proszku doskonale nadaje się jako dodatek do zdrowego smoothies, a także zup. Takie samo zastosowanie będzie miał również sproszkowany burak, który nada przygotowywanym daniom pyszny smak.
Składniki błonnika witalnego: babka płesznik
Babka płesznik (Plantago psyllium), a konkretnie jej nasiona, zawierają pęczniejące w jelitach substancje, które działają łagodnie przeczyszczająco. Przy okazji pobierania wody z organizmu (w ilości wielokrotnie przewyższającej ich masę) wchłaniają inne szkodliwe substancje. Powstający w ten sposób śluz, wraz z nasionkami, działają na jelita jak miotła – przesuwają zalegające masy kałowe, dzięki czemu poprawiają trawienie i perystaltykę jelit. Poza tym babka płesznik ma właściwości osłonowe i łagodzące, co docenią osoby z zespołem jelita wrażliwego.
W charakterystycznych, przypominających wyglądem pchły ziarenkach babki płesznik, znajdziesz nie tylko śluzowate polisacharydy i aż 70% błonnika, ale też białko, tłuszcze oraz fitosterole. Z kolei aukubina to związek o działaniu przeciwwirusowym, przeciwzapalnym i bakteriobójczym. Korzystnie wpływa na wątrobę i łagodzi dolegliwości związane z wrzodami żołądka.
Składniki błonnika witalnego: babka jajowata
W rozdrobnionych nasionach i łupinach babki jajowatej (Plantago ovata) znajduje się znaczna ilość substancji ślazowatych, które są w stanie wchłonąć bardzo dużo wody. Dzięki temu poprawia się konsystencja mas jelitowych, co zapobiega zaparciom. Z kolei w przypadku biegunek babka jajowata umożliwia pozbycia się nadmiaru wody, a co za tym idzie – zagęszczenie stolca.
Co oprócz śluzów (czyli błonnika) znajdziesz w nasionach i łusce babki jajowatej? Antyoksydanty, aukubinę, tłuszcze, białka i fitosterole. Poza tym dzięki niskiej zawartości węglowodanów sprawdzi się u osób na diecie ketogenicznej, które szukają przepisów na zamienniki pieczywa opartego na zbożach.
Błonnik witalny – dlaczego warto?
Błonnik witalny zapewnia długotrwałe uczucie sytości, dlatego:
- ułatwia odchudzanie bez efektu jo-jo,
- zmniejsza napady wilczego głodu i chęć podjadania,
- pomaga zapanować nad nadmiernym apetytem.
Jego regularne stosowanie przyniesie ulgę osobom, które zmagają się z zaparciami i mają rozleniwiony układ pokarmowy. Ponieważ błonnik witalny wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, zauważysz u siebie poprawę samopoczucia i koncentracji, większą motywację do działania i wyższy poziom energii. Ponadto:
- Twoje ciśnienie krwi się obniży,
- Twoja wątroba się oczyści,
- poziom cholesterolu wróci do normy.
To świetna profilaktyka nowotworów i chorób układu sercowo-naczyniowego! Błonnikowi witalnemu przypisuje się również właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne i wspomagające układ immunologiczny. Nic dziwnego – odporność „pochodzi” z jelit. Ich sprawna praca i naturalna równowaga mikroflory bakteryjnej wpływa na cały Twój organizm.
Błonnik witalny - jak stosować?
Optymalna dawka błonnika witalnego to 9 łyżeczek dziennie, najlepiej rozłożona na 3 porcje po 3 łyżeczki rozpuszczone w 0,5 l płynu (wody mineralnej, soku lub zupy). Zalany proszek zostaw na 10-15 minut, aż spęcznieje. Uwaga! Nie wolno stosować błonnika witalnego na sucho! Istnieje poważne ryzyko zablokowania jelit!
Kiedy najlepiej przyjmować błonnik witalny?
- 30 minut przed posiłkiem lub bezpośrednio do nim,
- najpóźniej 3 godziny przed snem,
- 30-60 minut po zażyciu leków.
Jeśli chcesz, żeby stosowanie błonnika witalnego przyniosło pożądane efekty, pamiętaj o właściwym nawodnieniu organizmu: min. 2 l wody dziennie.
Błonnik oczyszczający - przeciwskazania
W przypadku każdego leku i suplementu diety (a do nich właśnie zalicza się błonnik witalny) istnieją przeciwwskazania do stosowania. Należą do nich:
- nadwrażliwość na składniki preparatu,
- choroby przewodu pokarmowego (niedrożność jelit, choroby przełyku i wpustu żołądka),
- bóle brzucha o niezidentyfikowanej przyczynie,
- nudności,
- wymioty,
- krwawienia z przewodu pokarmowego,
- cukrzyca (zwłaszcza typu 2, trudna do uregulowania farmakologicznie).
Poza tym zastosowanie błonnika witalnego u dzieci poniżej 12. roku życia oraz osób chorujących na cukrzycę musi zostać skonsultowane z lekarzem.
Błonnik witalny – pomysły na wykorzystanie w jadłospisie
W jakich daniach możesz wykorzystać błonnik witalnych? Poniższe propozycje spodobają się zwłaszcza osobom, którym nie podchodzi naturalna konsystencja i smak (czy też jego brak według niektórych) błonnikowego kleiku. Pamiętaj o odczekaniu kilkunastu minut przed spożyciem!
- Błonnik witalny dodaj do domowego, świeżo wyciskanego soku z owoców i warzyw (świetnie, jeśli dysponujesz wyciskarką wolnoobrotową). Możesz wykorzystać jabłka, gruszki, marchew, cytrusy, buraki.
- Błonnik witalny to również dobry dodatek do koktajli owocowych i warzywnych na bazie jogurtu naturalnego/kefiru. Zmiksuj jogurt z owocami jagodowymi, bananami, kiwi czy garścią jarmużu albo szpinaku, dodaj porcję błonnika i gotowe.
- A może masz ochotę urozmaicić owsiankę? Do ulubionego błonnik witalny i płatki zalej napojem roślinnym, wodą lub mlekiem, a potem dodaj ulubione dodatki (masło orzechowe, orzechy, suszone owoce itp.).
Jeśli szukasz sposobu na poprawę swojego zdrowia i samopoczucia, czas rozważyć dodanie do swojej diety większej ilości błonnika witalnego. Nasz sklep z błonnikiem witalnym posiada szeroką gamę produktów zawierających błonnik witalny dostępnych online.
Błonnik witalny to rodzaj węglowodanów, których nasz organizm nie jest w stanie strawić, ale odgrywa on kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego. Pomaga wypełnić kał i utrzymać płynny ruch w jelitach. Może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu i regulować poziom cukru we krwi, co czyni go korzystnym dodatkiem do każdej diety.