Kategorie
Erytrol - najzdrowszy zamiennik cukru.
Erytrytol (erytrol)
W ostatnich latach na rynku spożywczym coraz większą popularnością cieszy się erytrol. Słodzik ten pozyskuje się na drodze fermentacji glukozy przez drożdże. Współcześnie jest uznawany za najzdrowszy cukier świata – głównie dlatego, że posiada zerową wartość kaloryczną, a jego słodkość szacuje się w granicach 70-90% klasycznej sacharozy. Dodatkowo, indeks glikemiczny erytrytolu jest równy zero, co oznacza, że ten nie powoduje wzrostu insuliny czy glukozy we krwi. Co ważne – erytrol wpływa pozytywnie na higienę jamy ustnej – m.in. wykazuje zdolność fermentowania niektórych cukrów przez bakterie, które przyczyniają się do powstawania próchnicy. Cena erytrolu oscyluje w granicach trzydziestu złotych za kilogramowe opakowanie, warto więc się w niego czym prędzej zaopatrzyć i na stale wprowadzić do diety – zwłaszcza, jeśli chcemy ograniczyć zwykły biały cukier w swojej diecie.
W sklepie Swojska Piwniczka nie mogliśmy przejść obojętnie obok tego składnika, dlatego też proponujemy naszym klientom obszerną ofertę tej zdrowej alternatywy dla klasycznego, słodkiego, białego cukru.
Erytrol - najzdrowszy zamiennik cukru
Erytrytol to rodzaj słodzika (a więc jest to zdrowszy zamiennik cukru), który syntetyzowany jest przez drożdże Yarrowia lipolytica Wratislavia z gliceryny odpadowej. Wymienione droższe występują głównie w glebie, ale także w niektórych produktach - m.in. olejach roślinnych czy serach. Pozyskuje się go obecnie z pyłków kwiatów, ale także z owoców (np. melonów), grzybów i alg morskich.
Erytrytol to świetny zamiennik cukru ze względu na zerową wartość energetyczną (tzw. kcal). Co więcej - stosowany jest jako substancja słodząca, wykazująca nawet do 90% słodyczy sacharozy. Nie jest metabolizowany w organizmie człowieka, prze co nie wpływa negatywnie na poziom insuliny i glukozy we krwi. Dodatkowo dobrze wchłania się z układu pokarmowego i niemalże w całości wydalany jest z moczem - i to w postaci niezmienionej. Reszki erytrolu przechodzą do jelita grubego, ale co ważne - nie stanowią one za substrat dla flory bakteryjnej jelit. Oznacza to, że erytrytol jest związkiem, który nie podnosi poziomu glukozy, dzięki czemu uzyskał miano zdrowego i bezpiecznego. Ogromną zaletą jest także jego smak i formuła - bardzo przypominająca klasyczny, sypki, biały cukier. Co ważne - nie pozostawia charakterystycznego, lekko chemicznego posmaku, co często ma miejsce w przypadku innych, popularnych słodzików.
Ze względu na naturalny brak przyswajalności przez organizm - erytrol jest wydalany w niemalże niezmienionej formule, dzięki czemu stosować go można również w diecie dzieci – np. dorzucając do domowych wypieków i ulubionych smakołyków.
Z tego też względu stosuje się go w przepisach diety redukcyjnej oraz w celu obniżenia wartości kalorycznej danych potraw. Dietetycy wskazują, że erytrol można stosować w dietach niskokalorycznych i bezcukrowych - np. jako dodatek do domowych dżemów, gofrów, ciasteczek, naleśników, syropów owoców, owsianek, koktajli, a także drinków, herbaty i kawy.
Erytrol właściwości
Erytrytol jako naturalny słodzik posiada zerowy indeks glikemiczny. Co ciekawe - jako jeden z nielicznych substancji słodzących - ma także bardzo niski ładunek glikemiczny (wynoszący ok 2). Z tego też względu zaleca się go stosować głównie w diecie osób chorych na cukrzycę lub w przypadku innych zaburzeń na tle glikemii (np. insulinooporności). Ponadto - działa ochronnie na śródbłonek naczyń krwionośnych i poprawia elastyczność tętnic, co jest szczególnie cenną wartością w przypadku osób chorych na cukrzycę typu 2.
Najnowsze badania wskazały również, że erytrol (erytrytol) nie jest fermentowany przez bakterie, występujące w jamie ustnej. Oznacza to, że nie powoduje próchnicy i jest bezpieczny dla szkliwa – również dziecięcego.
Ponadto, erytrytol ma funkcję antyoksydacyjną, co oznacza, że łączy się z wolnymi rodnikami, ochraniając organizm przed ich szkodliwym działaniem. Wolne rodniki m.in. przyczyniają się do starzenia i mutowania komórek.
Ten naturalny słodzik, ze względu na niską wartość energetyczną, powala na szybszy spadek masy ciała. Szacuje się, że 1g słodziku dostarcza mniej niż 0.2 kcal, a więc można uznać go za zupełnie bezkaloryczny. Dla porównania - cukier biały w takiej samej gramaturze posiada 4 kcal.
Warto dodać, że kilka lat temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała oświadczenie, w którym uznano, że erytrytol jest całkowicie bezpieczny i może być stosowany jako dodatek do żywności.
Erytrytol - zastosowanie
Stosowanie erytrytolu jest dość powszechną praktyką we współczesnej kuchni. Używa się go nie tylko do "typowo" dietetycznych posiłków – jako sposób na zmniejszenie kaloryczności potraw, ale także - do klasycznych deserów i przekąsek. Z względu na jego smak i dostępność, naturalny słodzik spotkamy zarówno w kuchni polskiej, jak i włoskiej, greckiej, japońskiej czy niemieckiej. Ta uniwersalność powoduje, że z powodzeniem erytrol zastosować można do placków, naleśników, gofrów, tortów, ciast, ciasteczek, domowej granoli, owsianki, sosów owocowych, knedli, a także rozgrzewających herbat czy lodów.
Warto jednak pamiętać, że erytrytol to zamiennik cukru o nieco delikatniejszym smaku i mniej intensywnej słodyczy (ok 90%). Warto więc dodać go nieco więcej, aby uzyskać podobny poziom słodkości, co w przypadku używania klasycznego, białego cukru.
Erytrytol cena
Cena erytrytolu uzależniona jest od producenta, wagi, miejsca zakupy i jego formuły. W sklepie Swojska Piwniczka chcieliśmy połączyć jakość z atrakcyjną ceną, dlatego nasz erytrytol 1kg kosztuje około 20 zł. Zatem, jeśli zastanawiają się Państwo erytrytol gdzie kupić, odpowiadamy jednocześnie - oczywiście, że u nas! Produkty w naszej ofercie wspierają zdrowie, są niezwykle uniwersalne i smaczne. Stawiamy wyłącznie na sprawdzonych producentów, a deklarowaną przez nas misją jest dostarczać naszym klientom najważniejszych i najcenniejszych składników odżywczych.