Olejki eteryczne czyli jak pachnie dobry nastrój

Olejki eteryczne czyli jak pachnie dobry nastrój

Olejki eteryczne zyskują na popularności ze względu na ich prozdrowotne właściwości, a także szerokie zastosowanie i piękny zapach. Czym są, jakie mają właściwości, jak je używać?

Co to są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to substancje lotne, które pozyskiwane są z roślin, zarówno świeżych jak i suszonych. Olejek eteryczny zgromadzony jest w tkance wydzielniczej w różnych częściach rośliny - jej nasionach, kwiatach łodydze, korzeniach, liściach. Najlepszą wydajność mają rośliny olejkodajne, których obecnie znanych jest około 2000. Do roślin olejkodajnych zaliczają się między innymi rośliny z grupy rodzin mirtowatych, jasnowatych czy sosnowatych.

Olejki eteryczne właściwości

Właściwości olejków eterycznych są zależne od rodzaju rośliny, z której pochodzą. Olejek sosnowy sprawdzi się przy infekcji górnych dróg oddechowych, olejek goździkowy ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwirusowe i przeciwbakteryjnie. Olejek rozmarynowy ma bardzo szerokie działanie - pobudza, wzmacnia, rozgrzewa, odkaża, zmniejsza bóle reumatyczne, korzystnie wpływa na skórę głowy i włosy. Olejek lawendowy ma działanie uspokajające, przeciwzapalne, antyseptyczne, łagodzi bóle, zmniejsza obrzęki. Olejek cynamonowy z kolei ma silne właściwości przeciwwirusowe, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze, przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, przeciwgorączkowe i antyseptyczne.
Dobór olejku zależy przede wszystkim od tego, do czego chcemy go wykorzystać.

Najlepsze olejki eteryczne

Trudno określić, który z poniżej wymienionych olejków eterycznych jest najlepszy. Każdy z nich, umiejętnie stosowany, pomoże naszemu organizmowi w funkcjonowaniu, i - jak to zwykle bywa - każdy z nich, stosowany nieumiejętnie lub w nadmiarze zaszkodzi. Warto zaznajomić się, który olejek wpływa na co, jakie ma właściwości, a także na co należy uważać. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów olejków eterycznych - zobaczcie dlaczego warto!

Eteryczny olejek herbaciany

Okazuje się, że z herbatą olejek herbaciany niewiele ma wspólnego. Roślina, z której jest otrzymywany tylko z wyglądu przypomina herbatę. Ale to właśnie ta roślina decyduje o właściwościach olejku herbacianego.
Przede wszystkim olejek stosujemy tylko i wyłącznie na zewnątrz! Przyjmowanie nawet rozcieńczonego olejku nie jest wskazane.
Olejek herbaciany nadaje się do stosowania bezpośrednio na skórę (o ile nie jesteśmy nań uczuleni lub nie ma innych, medycznych przeciwwskazań; nie powinny stosować go także kobiety w ciąży i matki karmiące oraz małe dzieci). Olejek ma właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Ułatwia gojenie się ran, zapobiega i pomaga w leczeniu np. odleżyn.
Masaż z użyciem tradycyjnego olejku do masażu z domieszką olejku herbacianego zapewni nam głęboki relaks i odprężenie. Natomiast dodanie kilku kropel do domowego nawilżacza powietrza sprawi, że pomieszczenie wypełni się działającym antystresowo aromatem a w przypadku przeziębienia przyniesie ulgę.

Eteryczny olejek pomarańczowy

Najlepszy produkowany jest ze skórki słodkich brazylijskich pomarańczy ale te, produkowane z innych odmian wcale mu nie ustępują.
Przede wszystkim zapach słodkich, świeżych pomarańczy! Relaksujący, zmniejszający napięcie mięśniowe, przeciwdepresyjny, ułatwiający zasypianie. Taki efekt osiągniemy, jeśli wlejemy kilka kropel do kąpieli, do olejku do masażu, do domowego nawilżacza. Nic dziwnego, że olejek pomarańczowy znajdziemy w składzie wielu kosmetyków.
Nie powinno się go stosować w postaci nierozcieńczonej. Po zastosowaniu olejku pomarańczowego na skórę raczej powinniśmy unikać słońca.

Eteryczny olejek cytrynowy

Żółtawy płyn o świeżym, orzeźwiającym cytrynowym zapachu sprawdzi się w aromaterapii. Świetny do relaksacyjnej kąpieli bądź masażu. Dzięki antyseptycznym właściwościom kilka kropel olejku cytrynowego w domowym nawilżaczu dezynfekuje powietrze i sprawi, że pomieszczenie wypełni się świeżym zapachem. Olejek cytrynowy w postaci nierozcieńczonej pomoże przy ukąszeniu owadów lub przy opryszczce. Stosuje się go także do walki z brodawkami i odciskami. Na brodawkę lub odcisk nakładamy olejek, na dzień zaklejamy plastrem, na noc plaster zdejmujemy a po kilku dniach nasze dolegliwości ustępują. Uważać trzeba na zdrową skórę wokół brodawki czy odcisku. Najlepiej grubo posmarować kremem, by uniknąć nieprzyjemnych podrażnień.
I podobnie jak w przypadku olejku pomarańczowego, po zastosowaniu olejku cytrynowego nie powinniśmy wystawiać się na działanie promieni UV.

Eteryczny olejek goździkowy

Szerokie właściwości olejku goździkowego sprawiło, że znalazł on zastosowanie w medycynie. Wykorzystywany jest on przez przemysł farmaceutyczny, ponieważ wykazuje silne właściwości antyseptyczne, antywirusowe i antygrzybicze. Olejek goździkowy sprawdzi się dobrze przy gojeniu ran, stłuczeń, obrzęków, a także przy skórnych zakażeniach grzybiczych, ukąszeniach i użądleniach. Przynosi także ukojenie przy bólu zęba. Należy jednak pamiętać, że aby zastosować eteryczny olejek goździkowy należy go bardzo mocno rozcieńczyć, aby nie wyrządził krzywdy. Z pewnością nie zadziała jak tabletka przeciwbólowa, jednak pomoże uśmierzyć ból.
Intensywny zapach goździka może być przełamany innymi zapachami olejków. Dobrze będzie współgrał na przykład z olejkiem pomarańczowym, cytrynowym, bergamotką, mandarynką, lawendą, cynamonem czy drzewem sandałowym.
Naturalny olejek eteryczny może być stosowany w aromaterapii. Wpływa pozytywnie na samopoczucie, antystresowo, uspokajająco, pomaga na bezsenność.
Olejek goździkowy może być także stosowany na skórę głowy. Kilka kropel olejku goździkowego w połączeniu z szamponem lub odżywką pozwoli zapobiec wypadaniu włosów, a także je wzmocni i sprawi, że będa bardziej lśniące.

Eteryczny olejek cynamonowy

Olejek cynamonowy pozyskiwany jest z liści i kory drzewa cynamonowego cinnamomum zeylanicum (cynamonowiec cejloński). Decydując się na zakup olejku warto zwrócić uwagę, żeby był on właśnie z tego rodzaju drzewa. Posiada on najlepsze właściwości. Olejek cynamonowy wykazuje działanie antyseptyczne, stymulujące i uspokajające. Olejek cynamonowy działa rozgrzewająco, pobudza krążenie, wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. W aromaterapii uznawany jest za naturalny afrodyzjak, który budzi zmysły, pobudza do działania, tworzy miłą, ciepłą atmosferę.

Eteryczny olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy pozyskuje się z rozmarynu poprzez destylację z parą wodną kwitnących wierzchołków i liści rośliny. Zapach olejku jest bardzo intensywny, podobny do mięty z nutą balsamiczną i drzewną. Eteryczny olejek rozmarynowy może być wykorzystywany na wiele sposobów. Jednym z nich jest aromaterapia - olejek podwyższa ciśnienie, wspomaga leczenie dróg oddechowych, ma działanie uspokajające. Olejek z rozmarynu poleca się także przy depresji - dodaje energii, chęci do działania. Rozmarynowy olejek eteryczny można dodawać także do kąpieli - działa relaksująco, podwyższa ciśnienie krwi i redukuje zmęczenie. Masaże z użyciem olejku rozmarynowego są odprężające, regenerujące, łagodzą stłuczenia, czy naciągnięcia. Inhalacja z olejku rozmarynowego pozwala korzystanie wpłynąć na leczenie infekcji układu oddechowego i bólu głowy.

Jak używać olejki eteryczne?

Szerokie zastosowanie naturalnych olejków eterycznych sprawia, że każdy w nich może znaleźć coś dla siebie. Olejki eteryczne z powodzeniem znajdują swoje zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym, kosmetycznym, farmaceutycznym, czy aromaterapii. Ich szerokie zastosowanie dodatkowo działa na ich korzyść. Do czego stosuje się olejki eteryczne?

Forma inhalacji

Zależnie od rodzaju olejku eterycznego inhalowanie się olejkami może przynosić różne korzyści. Inhalowanie się olejkami może przynieść działanie relaksujące, uspokajające, kojące nerwy. Niektóre olejki eteryczne doskonale sprawdzą się przy przeziębieniu. Olejki eteryczne na kaszel to na przykład: olejek eukaliptusowy, olejek z mięty pieprzowej, olejek rozmarynowy, olejek cytrynowy, olejek z oregano, olejek z drzewa herbacianego. Polecane natomiast olejki eteryczne na zatoki to: olejek eukaliptusowy, olejek miętowy, olejek geraniowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek majerankowy oraz olejek tymiankowy.
Na czym polega inhalacja? To wdychanie olejku. Można to robić na kilka sposobów: przy użyciu dyfuzora, w formie parówki wodnej, czy też bezpośrednio wdychać olejek z buteleczki. Dobrą metodą na intensywną inhalację jest kropienie kilku kropel na szklaną powierzchnię kabiny prysznicowej. Para wodna pozwoli na uwolnienie olejku i świetną formę inhalacji.

Olejki do kąpieli

Naturalne olejki eteryczne sprawdzą się także do kąpieli; zbawienny wpływ na nasz organizm może mieć relaksująca i aromatyczna kąpiel z dodatkiem kilku kropel ulubionego naturalnego olejku eterycznego. Warto jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością olejku, bowiem może on podrażnić skórę.

Zastosowanie na skórę

Olejki mogą być także stosowane na skórę - jednak trzeba robić to umiejętnie i dopasować odpowiedni olejek do naszych potrzeb, a także mieć na uwadze bezpieczeństwo. Olejki eteryczne dodawane są do kosmetyków, ponieważ wykazują działania korzystnie wpływające na skórę. Zależnie od rodzaju użytego olejku, mogą wykazywać działanie: kojące, odmładzające, przeciwtrądzikowe, przeciwświądowe, a stosowane w szamponach (na przykład olejek miętowy, rozmarynowy, goździkowy) pozytywnie wpływają na porost włosów.

Ochrona przed niechcianymi insektami

Olejki eteryczne skutecznie odstraszają niektóre owady. Na przykład w przypadku moli świetnie sprawdzi się olejek lawendowy, a na komary - olejek lawendowy, eukaliptusowy, cytrynowy, czy miętowy. Ten ostatni skutecznie poradzi sobie także z pająkami. Olejki z drzewa herbacianego, lawendowe, miętowe czy bazyliowe świetnie sprawdzą się w połączeniu z olejem np. jojoba, czy olejem ze słodkich migdałów i w skuteczny sposób nałożone na skórę będą chronić przed kleszczami.

Aby pranie pięknie pachniało

Olejki eteryczne sprawdzą się świetnie także jako zapach do prania. Aby wzbogacić zapach prania należy kilka kropel ulubionego olejku eterycznego dodać do proszku do prania, dzięki temu ubrania będą cudownie pachnieć. Równie dobrze zadziała dodanie olejku eterycznego do zraszacza przy prasowaniu; wybierając taki olejek można wziąć pod uwagę wybór takiego olejku, który nie tylko będzie pięknie pachniał, ale także posiada właściwości bakteriobójcze (np. olejek rozmarynowy, eukaliptusowy, olejek z drzewa herbacianego).

Przeciwwskazania

Pamiętajmy! Olejki eteryczne to naturalne substancje, nie powinny zaszkodzić, ale stosujmy je mądrze. Nasuwa się zatem pytanie, czy olejki eteryczne są szkodliwe? Zasada umiaru oczywiście sprawdza się najlepiej, ale także należy pamiętać o przeciwwskazaniach i do nich się stosować. Kto nie powinien używać olejków eterycznych?
 
  • ze względu na to, że olejki eteryczne wpływają na psychikę, nie powinny być stosowane u dzieci takie olejki jak: olejek z drzewa herbacianego, olejek eukaliptusowy, olejek rozmarynowy, olejek jałowcowy, olejek ylangowy, olejek bergamotowy, olejek z drzewa różanego, olejek geraniowy, olejek tymiankowy, olejek sandałowy, olejek neroli;
  • niektóre olejki eteryczne mogą mieć wpływ na gospodarkę hormonalną, dlatego kobiety w ciąży powinny wystrzegać się następujących olejków eterycznych: olejku hyzopowego, olejku z kopru włoskiego, olejku majerankowego, olejku z mięty pieprzowej, olejku różanego, olejku szałwiowego, olejku cyprysowego, olejku jałowcowego, lawendowego, melisowego, rozmarynowego, rumiankowego i tymiankowego;
  • należy nie przekraczać dawki 2 kropel następujących olejków eterycznych: cynamonowego, goździkowego, anyżowego, szałwii muszkatołowej, anyżowego, ylangowego, eukaliptusowego, hyzopowego;
  • jeśli w planach mamy wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne i UV najlepiej jeżeli zrezygnujemy z użycia olejku cytrynowego, limetkowego, pomarańczowego, bergamotowego, grejpfrutowego, mandarynkowego.

Nasza oferta

W swojej ofercie posiadamy olejki eteryczne Sklep Swojska Piwniczka oferuje Wam szeroką gamę naturalnych olejków eterycznych. Znajdziecie u nas olejki cynamonowe, miętowe, rozmarynowe, pomarańczowe, goździkowe i wiele innych. Zachęcamy do zaznajomienia się z naszą ofertą.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium