Olejki eteryczne czyli jak pachnie dobry nastrój

Olejki eteryczne czyli jak pachnie dobry nastrój

Trochę o pachnącej trójcy: olejku herbacianym, pomarańczowym i cytrynowym. Każdy z nich, umiejętnie stosowany, pomoże naszemu organizmowi w funkcjonowaniu. I, jak to zwykle bywa, każdy z nich, stosowany nieumiejętnie lub w nadmiarze zaszkodzi.

Olejek herbaciany

Okazuje się, że z herbatą olejek herbaciany niewiele ma wspólnego. Roślina, z której jest otrzymywany tylko z wyglądu przypomina herbatę. Ale to właśnie ta roślina decyduje o właściwościach olejku herbacianego.

Przede wszystkim olejek stosujemy tylko i wyłącznie na zewnątrz! Przyjmowanie nawet rozcieńczonego olejku nie jest wskazane.

Olejek herbaciany, jako jedyny z naszej trójki, nadaje się do stosowania bezpośrednio na skórę (o ile nie jesteśmy nań uczuleni lub nie ma innych, medycznych przeciwskazań; nie powinny stosować go także kobiety w ciąży i matki karmiące oraz małe dzieci). Olejek ma właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Ułatwia gojenie się ran, zapobiega i pomaga w leczeniu np. odleżyn.

Masaż z użyciem tradycyjnego olejku do masażu z domieszką olejku herbacianego zapewni nam głęboki relaks i odprężenie. Natomiast dodanie kilku kropel do domowego nawilżacza powietrza sprawi, że pomieszczenie wypełni się działającym antystresowo aromatem a w przypadku przeziębienia przyniesie ulgę.

Olejek pomarańczowy

Najlepszy produkowany jest ze skórki słodkich brazylijskich pomarańczy ale te, produkowane z innych odmian wcale mu nie ustępują.

Przede wszystkim zapach słodkich, świeżych pomarańczy! Relaksujący, zmniejszający napięcie mięśniowe, przeciwdepresyjny, ułatwiający zasypianie. Taki efekt osiągniemy, jeśli wlejemy kilka kropel do kąpieli, do olejku do masażu, do domowego nawilżacza. Nic dziwnego, że olejek pomarańczowy znajdziemy w składzie wielu, wielu kosmetyków.

Nie powinno się go stosować w postacie nierozcieńczonej. Po zastosowaniu olejku pomarańczowego na skórę raczej powinniśmy unikać słońca.

Olejek cytrynowy

Żółtawy płyn o świeżym, orzeźwiającym cytrynowym zapachu sprawdzi się w aromaterapii. Świetny do relaksacyjnej kąpieli bądź masażu. Dzięki antyseptycznym właściwościom kilka kropel olejku cytrynowego w domowym nawilżaczu zdezynfekuje powietrze i sprawi, że pomieszczenie wypełni się świeżym zapachem. Olejek cytrynowy w postaci nierozcieńczonej pomoże przy ukąszeniu owadów lub przy opryszczce. Stosuje się go także do walki z brodawkami i odciskami. Na brodawkę lub odcisk nakładamy olejek, na dzień zaklejamy plastrem, na noc plaster zdejmujemy a po kilku dniach nasze dolegliwości ustępują. Uważać trzeba na zdrową skórę wokół brodawki czy odcisku. Najlepiej grubo posmarować kremem, by uniknąć nieprzyjemnych podrażnień.

I podobnie jak w przypadku olejku pomarańczowego, po zastosowaniu olejku cytrynowego nie powinniśmy wystawiać się na działanie promieni UV.

Pamiętajmy! Olejki eteryczne to naturalne substancje, nie powinny zaszkodzić, ale stosujmy je mądrze!

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego

Olejek Zapachowy - Eteryczny z Drzewa Herbacianego

Olejek zapachowy - Eteryczny Cytrynowy

Olejek Zapachowy Cytrynowy, Olejek eteryczny Cytrynowy

 

Olejek Zapachowy Pomarańczowy

Olejek Pomarańczowy, Olejek Eteryczny Pomarańczowy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl