Ocet jabłkowy - jak ugryźć to jabłko?
Stosowany od starożytności obrósł legendą. Niektóre jego „legendarne” właściwości znajdują potwierdzenie w nauce i obserwacjach, niektóre nie. Ocet jabłkowy to substancja naturalna a prawie wszystko, co dała nam natura, o ile zastosujemy z umiarem, rozwagą i wyczuciem, może przynieść nam korzyść. Spróbujmy więc wykorzystać naturalne właściwości octu otrzymywanego z jabłek.
Jak powstaje?
Do produkcji octu potrzebne są jabłka i niezastąpione drożdże. Te pożyteczne, jednokomórkowe grzyby przekształcają w procesie fermentacji zawarty w jabłkach cukier w alkohol. Następnie, bakterie odpowiedzialne za fermentację octową, przekształcają alkohol w kwas octowy. Przy okazji powstają jeszcze: kwas cytrynowy i kwas mlekowy. Otrzymany płyn jest mętny, pachnie jabłkami, ma brązowo-żółty kolor i… całkiem ciekawe właściwości. Za „mętność” octu odpowiada mieszanka celulozy i bakterii octowych, nazywana często „matką octu” i uważana za jego podstawowy, dobroczynny składnik.
Ocet jabłkowy - niezła mikstura
Ocet z jabłek to bardzo złożona substancja. W occie znajdziemy niewielkie ilości minerałów: sodu, fosforu, potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Niewiele jest też witamin. Głównie są to witaminy z grupy B, witamina C, trochę kwasu foliowego i biotyny. Głównym składnikiem octu są enzymy, aminokwasy, pektyny oraz kwas galusowy, chlorogenowy, kumarowy, kawowy oraz katechiny i epikatechiny, czyli tzw. związki polifenolowe. I oczywiście kwas octowy.
Ocet jabłkowy na wszystko - najczęściej zadawane pytania
1. Czy można używać go do odkażania?
Oczywiście. Działanie antybakteryjne i antyseptyczne to udowodnione właściwości kwasu octowego. Do przemywania ran używać należy jednak octu jabłkowego w postaci rozcieńczonej, by nie podrażnić skóry. Tradycyjnie wykorzystywany był i jest do walki z grzybicą paznokci, do leczenia brodawek, kurzajek i infekcji ucha oraz wszawicy. Warto wykorzystać jego antyseptyczne właściwości do mycia świeżych owoców i warzyw, jeśli chcemy je przechowywać przez jakiś czas. Umycie roztworem kwasu jabłkowego zabija chorobotwórcze drobnoustroje, które lubią gromadzić się na skórce świeżych owoców i warzyw.
2. Czy mogę stosować ocet jabłkowy do konserwacji żywności?
Konserwowe ogórki w zalewie z octu jabłkowego? Nic nie smakuje lepiej. Ocet jabłkowy można stosować bez przeszkód wszędzie tam, gdzie stosowaliśmy do tej pory zwykły ocet spirytusowy.
3. Czy ocet jabłkowy wpływa na nasz układ krążenia?
Wystarczy normalne spożywanie jako dodatku do potraw by obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. To bardzo korzystnie wpływa na nasz układ krążenia. Zapobiega m.in. chorobie niedokrwiennej serca.
4. Czy pomaga on w walce z cukrzycą?
To jedno z najlepiej udokumentowanych naukowo działań octu jabłkowego i kwasu octowego w ogóle. Jego spożywanie powoduje spadek stężenia glukozy we krwi i zwiększa wrażliwość komórek ciała na działanie insuliny. Ocet jabłkowy działa więc hipoglikemicznie. Polecany jest w stanach przedcukrzycowych, w cukrzycy, w przypadku insulinooporności i w każdym innym przypadku zaburzenia związanego z poziomem cukru w organizmie. Zawarty w occie jabłkowym kwas spowalnia wchłanianie cukru z układu pokarmowego do krwioobiegu, spowalnia trawienie skrobi i jej rozkład na cukry proste. Zmniejsza poziom cukru we krwi po posiłku (glikemia poposiłkowa). Łyżka octu jabłkowego w spożywanej potrawie potrafi zmniejszyć jej indeks glikemiczny nawet o 25%.
5. Czy ocet jabłkowy pomaga utrzymać linię?
Na pewno tak. Wiąże się to wprost z właściwościami kwasu octowego jako regulatora poziomu glukozy we krwi. To właśnie nadmierna ilość glukozy w organizmie powoduje przyrost masy ciała. Nie wystarczy jednak sam ocet. Spożywanie go w postaci rozcieńczonej lub w potrawach powinno być jedynie dodatkiem do zdrowej diety. Ocet nie zastąpi też najlepszego sposobu na walkę ze zbędnymi kilogramami - codziennej aktywności fizycznej. W Internecie niektórzy chwalą się efektami spożywania octu jabłkowego jako środka zmniejszającego łaknienie. Zdaniem wielu spożywany podczas śniadania powoduje, że w ciągu dnia jemy mniej.
6. Czy pomaga na kaszel?
Przy kaszlu warto mieć przy sobie szklankę napoju z octem jabłkowym i miodem. Wystarczą dwie łyżki octu jabłkowego, dwie łyżki miodu i woda.
7. Czy picie octu jabłkowego wzmacnia włosy?
By włosy zyskały połysk można je spłukiwać roztworem octu jabłkowego (1 łyżka stołowa na szklankę). Zastosowanie roztworu na 15 minut przed myciem głowy pomaga zwalczyć łupież i likwiduje swędzenie.
8. Czy ocet jabłkowy pomoże mi pozbyć się bólu głowy?
Wśród starych, tradycyjnych sposobów na ból głowy znajdziemy taki z zastosowaniem octu jabłkowego. Ocet rozcieńczamy z wodą pół na pół, wlewamy do garnka i podgrzewamy. Gdy zacznie parować wystarczy kilkadziesiąt wdechów i ból ustanie lub znacznie się zmniejszy. Warto spróbować. Ostrożnie z gorącą wodą!
9. Mam zgagę. Czy mogę używać octu jabłkowego?
Powodem nieprzyjemnej zgagi jest zazwyczaj niewłaściwy, zasadowy odczyn w żołądku. Wypicie szklanki wody z dodatkiem octu jabłkowego powinno pomóc.
10. Boli mnie gardło. Czy mogę płukać nim gardło?
I znów wykorzystamy właściwości antyseptyczne octu jabłkowego. W przypadku bólu gardła zaleca się płukanie co godzinę, aż do poprawy, roztworem octu jabłkowego, powstałym przez zmieszanie szklanki wody z jedną łyżką stołową octu. W przypadku silnego bólu octu może być więcej, nawet 1/3 szklanki.
11. Mam czkawkę, czy ocet jabłkowy mi pomoże?
Spróbuj! Kiedy złapie Cię czkawka wypij łyżeczkę octu jabłkowego. Powinna natychmiast ustąpić.
12. Jak spożywać?
Najlepiej jeśli będziemy go spożywać jako dodatek do sosów, dipów, sałatek, marynat. Można też pić go rozcieńczając dwie łyżki stołowe w szklance wody. Do wody można dodać trochę naturalnego miodu.
13. Na co jeszcze pomaga?
Polecany jest przy łagodzeniu objawów bądź walce z wieloma dolegliwościami. Regularne spożywanie roztworu pomaga utrzymać we właściwym stanie nerki, łagodzi skutki biegunki, dobrze wpływa na paznokcie, pomaga w walce ze zmęczeniem, astmą, artretyzmem. Choć nie ma na to jednoznacznych dowodów można bez większego ryzyka spróbować.
Ocet jabłkowy - nie dla wszystkich
Z używania octu jabłkowego (jakiegokolwiek octu) powinny zrezygnować osoby dotknięte gastroparezą, czyli zaburzeniem perystaltyki żołądka. W gastroparezie, która może mieć różne przyczyny, następuje spowolnienie lub zatrzymywanie się treści w żołądku. Jeśli przyjmujemy leki, koniecznie musimy skonsultować przyjmowanie octu jabłkowego z lekarzem! Poza tym trzeba pamiętać, że jest kwaśny i zawsze należy przyjmować go w postaci roztworu, bo inaczej może dojść do uszkodzenia szkliwa zębów czy błony śluzowej przełyku. Uważać powinny osoby przyjmujące leki obniżające poziom glukozy we krwi. Podsumowując: umiar i rozwaga to klucz do każdej diety. Spożywany w małych ilościach, przy braku przeciwskazań ocet jabłkowy nie powinien stwarzać jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia.
Wybrany ocet jabłkowy z naszej oferty:
Ocet jabłkowy ekologiczny 750ML VOELKEL
OCET JABŁKOWY 5% 750ML BURKHARDT