Olej kokosowy - najzdrowszy tłuszcz na świecie
Z powodzeniem od wieków stosowany w Azji, od jakiegoś czasu wraca do łask w Europie, w której kiedyś uznawany był wręcz za szkodliwy. Czas, a przede wszystkim naukowe badania zweryfikowały negatywny stosunek do oleju kokosowego. Przyjrzyjmy się właściwościom oleju, którym obdarowuje nas twardy orzech kokosowej palmy.
Olej kokosowy dla zdrowia
Dwa kwasy: kaprylowy i laurynowy a do tego witaminy B2, B6, C, E, kwas foliowy, magnez, wapń, jod, żelazo, potas. Tych wszystkich składników dostarczymy naszemu organizmowi używając oleju kokosowego. Olej zawiera kwasy tłuszczowe nazywane MCFA, czyli kwasy o średniej długości łańcucha. Mówi się o nich, że to „zdrowe” tłuszcze. Te zawarte w oleju kokosowym dostarczają nam tzw.dobrego cholesterolu we krwi a jednocześnie zmniejszają całkowity jego poziom w naszej krwi. Jego spożywanie wpływa także pozytywnie na krzepliwość krwi. Głównie dzięki zawartości kwasu laurynowego, stanowi mocny oręż w walce naszego organizmu z bakteriami, wirusami i grzybami, zarówno "na zewnątrz" jak i "wewnątrz".
Olej kokosowy a poziom cukry we krwi
Olejem kokosowym powinni zainteresować się diabetycy albo osoby poprzez czynniki genetyczne bądź środowiskowe zagrożone cukrzycą. Jego spożywanie wpływa na poprawne wydzielanie insuliny. Stabilizowanie w ten sposób poziomu cukru we krwi nie dopuszcza do rozwoju cukrzycy oraz insulinooporności. W przypadku występowania tych schorzeń - hamuje ich rozwój. Zawsze jednak trzeba skonsultować naszą dietę z diabetologiem.
Uprawiasz sport? Olej kokosowy jest dla Ciebie
Olej kokosowy z pewnością docenią sportowcy i osoby prowadzące aktywny tryb życia. Trójglicerydy (MCT) zawarte w oleju należą do tych substancji, które nasz organizm zamienia bezpośrednio i bardzo szybko na energię. Trójglicerydy, właśnie dzięki szybkiemu spalaniu nie odkładają się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej.
Olej kokosowy - walczymy z brzuszkiem
Wspomniane właściwości MCT, czyli szybka, prawie bezpośrednia zamiana w energię sprzyja w walce z nadwagą. Olej kokosowy zaspokaja głód a jednocześnie przyśpiesza przemianę materii i pomaga w wykorzystaniu cukru przez organizm. Dzięki swoim właściwościom pomaga też oczyścić organizm z toksyn. Jeśli będziemy go stosować regularnie i odpowiednio długo to pozbędziemy się „brzuszka”.
Rezerwowe paliwo dla mózgu
Trójglicerydy zawarte w oleju kokosowym przyczyniają się też do wzrostu ilości ciał ketonowych. Ciała ketonowe wykorzystywane są przez ludzki mózg jako alternatywne dla glukozy paliwo. Oleju używa się przy leczeniu choroby Parkinsona czy Alzheimera. W przypadku tych chorób zmniejsza się w sposób patologiczny możliwość przyswajania glukozy, nie zmniejsza się za to możliwość przyswajania ciał ketonowych.
Cudowny balsam
Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i antygrzybicznym olej kokosowy znajdziemy w wielu kosmetykach. Możemy używać go też do pielęgnacji ciała w postaci całkowicie nieprzetworzonej, bez dodatków.
Idealnie nadaje się do nawilżania skóry, zarówno u niemowląt, dzieci jak i u osób dorosłych. Rany umiejętnie posmarowane olejem kokosowym goją się szybciej, zwłaszcza te powstałe na skutek otarć czy odparzeń. Można go stosować jako olejek do opalania, balsam po opalaniu (nie jest jednak mocnym filtrem UV, jego „moc” to zaledwie 5). Łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry. Może być stosowany na rozstępy. Dzięki witaminie E, zawartej w oleju kokosowym, pobudzona zostaje produkcja kalogenu. Olej pomaga w odbudowie zniszczonego naskórka.
Kosmetyczki polecają go do długotrwałej pielęgnacji włosów. Stosowanie oleju kokosowego na włosy ma same plusy. Włosy zyskują na wyglądzie ale przede wszystkim wnika on we włosy, chroni przed utratą protein, zabezpiecza końcówki.
Olej kokosowy pozbawiony jest właściwości uczulających. Można używać go do demakijażu, pomaga zwalczyć trądzik, polepsza naturalną barierę ochronną naszej skóry.
Dla niemowląt i matek karmiących
Olej kokosowy polecany jest także do codziennej pielęgnacji niemowląt. Można zastąpić nim bez żadnych obaw balsamy i oliwki. Całkowicie bezpieczny dla dziecka jest idealnym środkiem dla matek karmiących piersią, które mają kłopoty z popękanymi brodawkami. idealnie łagodzi podrażnione miejsca a przy tym nie ma negatywnego wpływu na mleko.
Olej kokosowy w kuchni
Olej kokosowy świetnie nadaje się do smażenia. Rafinowany olej nie ma zapachu, ale ze względu na właściwości lepiej smażyć w oleju nierafinowanym. Delikatny, kokosowy zapach, który będzie unosił się w kuchni podczas smażenia nie będzie miał wpływu na smak potraw. Co najważniejsze, podczas smażenia nie wydziela on niebezpiecznych, rakotwórczych substancji, tak, jak dzieje się to w przypadku innych tłuszczów. Tak więc idealnie nadaje się do smażenia mięsa, zwłaszcza na tzw. głębokim oleju, warzyw, naleśników, placków i racuchów.
Olej kokosowy można stosować także „na zimno”, jako dodatek do sałatek i koktajli owocowych.
Rafinowany czy nierafinowany?
W sprzedaży znajdziemy olej kokosowy rafinowany i nierafinowany. Który wybrać? Wybór jest dość prosty jeśli kierujemy się naszym zdrowiem, a nie ceną. Najlepszy i najzdrowszy, bogaty we wszystkie naturalne składniki jest olej nierafinowany. Niestety, w procesie filtrowania i oczyszczania oleju kokosowego często stosowane są środki chemiczne. Nawet jeśli na opakowaniu znajdziemy informację, że podczas oczyszczania nie użyto chemii, to zazwyczaj taki olej jest znacznie mniej wartościowy niż produkt nierafinowany. My wybieramy nierafinowany!
Wybrany olej kokosowy z naszej oferty:
Olej kokosowy rafinowany 900ML SWOJSKA PIWNICZKA
Olej kokosowy VIRGIN BIO 200ML BATOM