Orzechy nerkowca - najzdrowsza przekąska świata
Można je chrupać do woli. Są smaczne, niezbyt twarde, bardzo zdrowe i niedrogie. Orzechy nerkowca dawno przestały być zwykłymi bakaliami. Orzechy nerkowca to dziś pełnowartościowy element każdej zdrowej diety. W dalszej części artykułu poznasz jak bardzo potrafią być odżywcze orzechy nerkowca.
Skąd pochodzą orzechy nerkowca? - Kupuj w Atrakcyjnej cenie i super jakości! Kliknij Tutaj!
Orzechy nerkowca ( nerkowce) to nasiona tropikalnego drzewa o nazwie nanercz zachodni. Są bardzo bliskimi krewnymi mango oraz pistacji. Uprawiane są w tropikalnych obszarach Ameryki Południowej. Największym producentem jest Brazylia. Brazylijskie orzechy są większe i bardziej słodkie od tych, które uprawiane są w innych częściach świata, np. w Indiach i Wietnamie.
„Plusy dodatnie - właściwości orzechów nerkowca ”
To proste nasionko nanercza zachodniego bogate jest w „dobre” tłuszcze. Prócz tego jest świetnym źródłem białka i witamin A, D i E. Zawartość kwasu gamma-linolenowego chroni nasz układ krwionośny przed chorobą wieńcową. Orzechy nerkowca w diecie dostarczą nam też wapnia, fosforu, żelaza, potasu i miedzi. Zawarty w nich magnez świetnie wpływa na pracę naszych mięśni i na nasza kondycję psychiczną. Kilka zjedzonych orzechów to znacznie lepsze rozwiązanie niż tabletka z magnezem. Kwasy omega-3 sprzyjają podniesieniu odporności organizmu na infekcje i pomagają zwalczyć stany zapalne. Orzechy nerkowca zalecane są sportowcom. Działają antyoksydacyjne, dzięki czemu łagodzą objawy stresu związanego z dużym wysiłkiem fizycznym. Produkty o właściwościach antyoksydacyjnych zalecane są także w profilaktyce przeciwnowotworowej.
Jakie wartości odżywcze -orzechy nerkowca ukrywają w sobie?
Przysłowiowa garść orzechów a powinno ich być w tej garści 100g zawierają w sobie :
- Energię: 533kcal
- Białko : 18,22g
- Tłuszcz : 43,85g
- Węglowodany 30,19g w tym cukry 5,91g
- Błonnik: 3,3g
- Witaminy : Witamina C, Tiamina, Ryboflawina, Niacyna, Witamina B6, Kwas foliowy, Witamina E, Witamina K
- Minerały: Wapń, Żelazo, Magnez, Fosfor, Potas, Sód, Cynk
Zdrowe kwasy tłuszczowe:
- Nasycone 7,8g
- Jednonienasycone kwasy tłuszczowe 23,8g
- Wielonienasycone kwasy tłuszczowe 7,8g
Orzechy nerkowca na diecie. Co z tym tłuszczem?
Błędem jest unikanie spożywania tłuszczu podczas walki o zdrowy organizm, dobry wygląd i samopoczucie. Tłuszcz jest potrzebny naszemu organizmowi. Zamiast unikania tłuszczu zadbajmy o to, by w naszych posiłkach znalazły się te tłuszcze, które nie szkodzą a pomagają! Nerkowce w swoi, składzie mają odpowiednie wartości odżywcze i odpowiedni stosunek kwasów tłuszczowych.
MUFA i PUFA - śmiesznie brzmi ale pod tymi skrótami kryją się nazwy dwóch bardzo ważnych i zdrowych grup kwasów tłuszczowych. Orzechy nerkowca dostarczają nam właśnie MUFA (MonoUnstaurated Fatty Acids) czyli jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz PUFA (PolyUnsaturated Fatty Acids), wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Tego rodzaju kwasy tłuszczowe są pożądanym elementem zdrowej diety. Pomagają walczyć ze „złym” cholesterolem i trójglicerydami. W przeciwieństwie do niepożądanych w zdrowej diecie SFA (Saturated Fatty Acids), czyli nasyconych kwasów tłuszczowych, których nerkowce zawierają niewiele (ok. 25%). Można Śmiało że orzech nerkowca
Zdrowa przekąska między posiłkami
Dla tych, którzy lubią podjadać między głównymi posiłkami orzechy nerkowca są bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki zawartości tłuszczu hamują łaknienie, a ich bogaty skład korzystnie wpływa na samopoczucie. Warto podsuwać orzechy nerkowca dzieciom. Orzechy nerkowca są miękkie i bez obaw mogą je chrupać osoby, które skarżą się na „słabe” zęby bądź mają kłopoty z dziąsłami.
Na co zwrócić uwagę?
Na rynku znajdziemy nerkowce prażone, pieczone, oblewane masami z cukrem. Uwaga! Orzechy nerkowca często dodaje się do mieszanek i batonów. Przeczytajmy dokładnie skład, bo razem z orzechami nerkowca możemy dostarczyć organizmowi potężną dawkę cukru! Przetworzone mogą zawierać też niepożądane w zdrowej diecie konserwanty. Jeśli chcemy osiągnąć efekt zdrowotny, powinniśmy jeść nerkowce w stanie nieprzetworzonym. W drodze wyjątku możemy sami „przetworzyć” nerkowce na pyszne ciasto bądź własną mieszankę do podjadania między posiłkami. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do naturalnego jogurtu, musli, czy płatków. Dietetycy zalecają spożywanie ok. 30 g orzechów nerkowca dziennie, wówczas ich wartości odżywcze korzystnie wpływają na naszą dietę.
Do czego wykorzystać nerkowce ?
Nerkowiec - jest pyszną samoistną przekąską, niemniej jednak istnieje wiele przepisów gdzie możemy wykorzystać nerkowce. Przykładem może być pyszny Sernik na zimno gdzie można wykorzystać orzechy nerkowca - wartości odżywcze takiego sernika z pewnością przewyższają te tradycyjne z twarogu.Sernik na zimno:
Potrzebne składniki:
- Migdały - 100g
- Daktyle 40g
- Wiórki kokosowe 20g
- Olej kokosowy - 1 łyżka ( na ciasto), 3 łyżki do masy.
- Sól - szczypta
- orzechy nerkowca: 400g
- Syrop z Agawy: 3 łyżki do masy i 1 łyżeczka do galaretki.
- Cukier waniliowy - opakowanie
- Cytryna 1 sztuka
- Owoce - 250g ( jagoda, malina, truskawka, jeżyna)
- Agar Agar: 3 łyżeczki
Przygotowanie:
Na początku należy namoczyć migdały przez około 20-30 minut, następnie należy je odsączyć, przesypać do naczynia, do którego dokładamy Daktyle, wiórki kokosowe, oraz sól - całość należy zblendować na gładką masę.
Masę przekładamy na brytfannę, lub tortownicę - ugniatamy dokładnie jako spód sernika, i wkładamy do piekarnika rozgrzanego na 160 stopni Celsjusza. Spód należy piec przez 10 minut, następnie wyciągamy z piekarnika i studzimy.
Orzechy Nerkowca również należy namoczyć, kilka godzin, chociaż najlepiej przygotować je już dzień wcześniej i namaczać przez noc. Po namoczeniu należy je odsączyć, i przełożyć do miski do której dodajemy 3 łyżki syropu z agawy, cukier waniliowy, oraz sok z całej cytryny, wyciśnięty bez pestek, kolejnym składnikiem jest olej kokosowy, do masy dodajemy 3 łyżki. Całość należy zblendować na gładką masę.
Tak utarte nerkowce i powstałą z nich masę nakładamy na wcześniej upieczony i wystudzony spód.
Kolejnym etapem jest zrobienie galaretki z owoców leśnych. Jeśli owoce są świeże należy je podgrzać i zrobić z nich dżemik, następnie dokładnie zblendować, dodać syrop z agawy do osłodzenia. W niewielkiej ilości wody, rozpuszczamy Agar Agar, i również dodajemy do przygotowanej masy, pozostawiamy do przestygnięcia. Po ostygnięciu owocową masę należy nałożyć na masę z nerkowców, całość wstawić do lodówki. Całość możemy dodatkowo udekorować owocami. Podajemy na zimno jako deser do pysznej kawki.