Menu
Producenci

 

Swojska Piwniczka Opinie z ekomi-pl.com

Opcje przeglądania

Z pestką czy bez pestek?

Daktyle to jedne z tych owoców, które można jeść pod wieloma postaciami. Daktyle bez pestek są doskonałym dodatkiem do lodów, deserów, ciast, jogurtów i musli. Świetnie komponują się z innymi bakaliami, np. z żurawiną i orzechami nerkowca. Stanowią pożywną przekąskę bogatą w substancje odżywcze. Daktyle suszone to te, które znamy najlepiej. Są dostępne w każdym supermarkecie, a ich cena nie jest wygórowana - za 100 gram produktu zapłacisz około 5 zł. Daktyle świeże nie są tak często spotykane, są nieco większe od ich suszonej wersji. Pasta daktylowa to świetna baza do daktylowych batoników! Można również stosować ją do deserów czy domowej roboty kulek mocy. Pasta z daktyli ma konsystencję ciastoliny, więc jest bardzo plastyczna. Dodając do niej odrobinę wody, otrzymasz pyszny daktylowy krem, a zagęszczając wiórkami kokosowymi lub bezglutenową mąką - batoniki, które świetnie sprawdzą się jako posiłek przed treningowy. Spróbuj, a nie pożałujesz!

Daktyle - owoce daktylowca

Daktyle to owoce daktylowca właściwego, które mogą sięgać swoim rozmiarem nawet do 7 cm długości. Miąższ daktyla jest klejący i mazisty, a przy tym bardzo słodki, dlatego porównuje się je do popularnego cukierka - krówki. Daktyle stanowią zdrową alternatywę dla cukierków i mają pozytywny wpływ na organizm człowieka, szczególnie polecane dla sportowców - dodają energii i są źródłem potasu. Znajdziemy je nie tylko pod postacią surową, suszoną, ale także w formie syropów.
Daktylowiec właściwy, czyli palma daktylowa - obecnie występuje głównie w formie uprawnej. Drzewo to wymaga odpowiednich warunków klimatycznych - ciepłych, suchych lub półsuchych, a do tego, aby obrodziła potrzebuje wysokich temperatur. Gdzie wobec tego znajdziemy palmy daktylowe? Przede wszystkim uprawiane są w Iranie, Iraku, Arabii Saudyjskiej, Tunezji, Algierze, Egipcie czy Maroko.

Różne odmiany daktyli

Na całym świecie uprawia się kilkadziesiąt odmian daktylowców. Jedne z najbardziej znanych to:
  • halawi - ich cechą charakterystyczną są niewielkie owoce, w kolorze jasnobrązowym, o delikatnym miąższu, w smaku podobnym do miodu;
  • medjool - bardzo popularna odmiana daktyli, charakteryzująca się czerwono-brązowymi owocami o karmelowym smaku;
  • zahidi - jest to lekko suchy daktyl, który pod swoją skórą posiada złocisty miąższ ze słodkim syropem;
  • ameri - jedna z większych odmian daktyli, mają czerwono-brązowy kolor i charakteryzują się mięsistym, słodkim i miękkim miąższem,
  • thoory - można spotkać się z nimi pod inną nazwą - daktyle chlebowe, ich cechą charakterystyczna jest półsłodki, orzechowy smak;

Daktyle - właściwości zdrowotne. Kto powinien jeść daktyle?

W daktylach upatruje się wiele właściwości zdrowotnych. Jedną z nich jest pomoc w chronieniu przed odkładaniem się złogów cholesterolu zgromadzonym na ściankach naczyń krwionośnych. Daktyle mogą przyczyniać się także do obniżenia ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Ponadto pomagają poprawić profil lipidowy, a co za tym idzie - zapobiegają rozwojowi miażdżycy.
Z uwagi na wysoką zawartość potasu daktyle mogą przyczyniać się do utrzymania prawidłowego ciśnienia tętniczego, a także pomagać w nadciśnieniu.
Daktyle są także pomocne w problemach ze strony układu pokarmowego. Między innymi pomagają przy nadkwasocie organizmu. Dlaczego? Wykazują właściwości alkalizujące, a więc przyczyniają się do zobojętniania kwasów. Tym samym zmieniają pH kwasów żołądkowych na bardziej zasadowe.
Daktyle - przeciwwskazania. Kto nie powinien ich spożywać?
Mimo tego, że daktyle posiadają liczne właściwości zdrowotne, to nie są polecane wszystkim. Szczególnie wystrzegać tego produktu powinny się osoby z cukrzycą, ponieważ daktyle posiadają wysoki indeks glikemiczny, sięgający około 103. Przez to wpływają na wzrost poziomu cukru we krwi. Oprócz diabetyków, daktyli nie powinny spożywać także osoby cierpiące na nieżyt żołądka, migrenę, kolkę żołądkową oraz wzdęcia.

Daktyle a cukrzyca

Dużym przeciwwskazaniem do spożywania daktyli stanowi cukrzyca. Osoby cierpiące na to schorzenie nie powinny ich spożywać. Daktyle posiadają w sobie dużo cukrów prostych, a także wysoki indeks glikemiczny, który podnosi poziom cukru we krwi, co wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu diabetyka.

Daktyle - zastosowanie

Jak wykorzystać daktyle? Najprościej - zajadać prosto z opakowania. Daktyle to doskonała zdrowa przekąska, która jest alternatywą dla słodyczy. Bardzo dobrze komponuje się z innymi bakaliami - żurawiną, orzechami nerkowca, orzechami laskowymi, czy suszonymi morelami.
Daktyle dodane do jogurtów, musli świetnie sprawdzą się jako słodki zdrowy dodatek, a także dodadzą energii. Można śmiało dodawać je do ciast, ciastek, lodów, czy deserów. Nadają naturalną słodycz o karmelowym smaku. W jaki sposób jeszcze możemy spożywać daktyle?
Coraz bardziej popularny staje się syrop daktylowy o konsystencji zagęszczonego soku, ciemnobrązowej barwie i karmelowym smaku. Uzyskuje się go bezpośrednio z miąższu świeżych owoców daktylowca. Śmiało może być stosowany jako zamiennik cukru - dodany do herbaty czy kawy uświetni jej smak.

Pomysły na wykorzystanie daktyli.

Jedną z opcji wykorzystania w niekonwencjonalny sposób daktyli jest przygotowanie pasty z daktyli. Daktyle bez pestek wystarczy zalać gorącą wodą, odczekać, a następnie zmiksować daktyle na gładki mus. Tak przygotowaną pastę można śmiało dodawać do naleśników, owsianek, musli, placków czy jako smarowidło na kanapkę.
Karmel z daktyli to kolejna opcja wykorzystania owoców daktylowca, którą szczególnie docenią weganie. Daktyle należy namoczyć w ciepłej wodzie i dodać sól lub (jak kto woli jeszcze bardziej słodki karmel) - miód lub syrop klonowy czy też syrop z agawy (w przypadku wegan). Składniki należy zblendować na gładką masę. Tak powstały karmel można stosować jako dodatek do mas lub nadzienie ciasteczek.
Daktyle świetnie sprawdzą się jako składnik spodu ciasta bez pieczenia. Wystarczą do tego 3 składniki: suszone daktyle, płatki migdałowe i woda. Daktyle i płatki migdałowe należy namoczyć w wodzie, a następnie zblendować. Spód bez pieczenia gotowy!

Daktyle dawkowanie.

Daktyle to jedna z najbardziej kalorycznych owoców na świecie. Jeden daktyl ma około 83 kcal. Osobom, które nie trenują intensywnie zaleca się spożywanie 2-3 daktyli dziennie. Jest to optymalna dzienna dawka, w której dostarczamy do organizmu wystarczającą ilość składników odżywczych zawartych w daktylach.
Osobom zmagającym się z nieregularnym trybem wypróżniania zaleca się spożywanie 7 daktyli dziennie. Jednak należy w tym przypadku pamiętać o regularności. Warto podkreślić, że większa ilość daktyli może działać przeczyszczająco.
Istnieją także przesłanki jakoby daktyle miały wpływać na szybszy naturalny poród. Regularne spożywanie 6 daktyli dziennie może przyczynić się do skrócenia pierwszej fazy porodu. Owoce daktylowca mogą pomagać w odchudzaniu, ale tylko jeżeli będą spożywane w odpowiednich ilościach. Wystarczy 4-5 daktyli, aby zaspokoić głód i dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość energii. Większa ilość daktyli może przyczyniać się natomiast do otyłości, z uwagi na dużą kaloryczność owoców.
Należy także pamiętać, że zbyt duża ilość tych owoców może nie tylko prowadzić do otyłości. Osoby mające problemy z nerkami powinny także unikać spożywania większej ilości daktyli, ze względu na wysoką zawartość potasu. Daktyle mogą przyczyniać się także do powodowania alergii ze względu na to, że mogą w sobie posiadać siarczyny. Te ostatnie mogą także nasilać astmę.

Przechowywanie daktyli

Gdy w zamiarze mamy podjadanie prosto z pudełka i chcemy mieć daktyle pod ręką często stawiamy je na półce w kuchni. W jaki sposób je przechować? Najlepiej sprawdzą się tu hermetyczne i plastikowe opakowania lub zakręcany szklany słoik postawiony w suchym miejscu. Suszone daktyle w takich warunkach pozostają świeże około 6 miesięcy. W przypadku daktyli świeżych to około 2-6 tygodni. Aby daktyle pozostały dłużej świeże należy włożyć je do plastikowej torebki lub plastikowego opakowania i przechowywać w lodówce. Owoce daktylowca można także umieścić w zamrażarce. W takim przypadku wystarczy włożyć daktyle do hermetycznego opakowania lub plastikowej torebki zostawiając w niej trochę luzu, ponieważ przy mrożeniu daktyl zwiększa swoją objętość. W zamrażarce owoce można przechowywać nawet do 3 lat.

Nasza oferta

Oferujemy owoce daktylowca zarówno w postaci świeżych daktyli i daktyli suszonych bez pestek. W naszej ofercie znajdziecie także daktyle bio jak i syropy daktylowe. Wszystko to w przystępnych cenach, w doskonałej jakości, od sprawdzonych dostawców, z którymi współpracujemy od lat. Zapraszamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium