Erytrol - czy zdrowy cukier istnieje?
Erytrol - czy zdrowy cukier istnieje?
Erytrol - czy zdrowy cukier istnieje?

Erytrol (erytrytol)

Wygląda jak zwykły cukier z torebki. Krystaliczny, biały, bezwonny. Smakuje prawie jak zwykły cukier, można nim posłodzić herbatę, użyć do ciast czy deserów. Ma jednak kilka właściwości, dzięki którym zasłużył sobie wśród dietetyków na miano zdrowego cukru.
Cukier krzepi, erytrol słodzi 

Przed wojną cukier reklamowano prawie jako lekarstwo. Od tego czasu wiele się zmieniło. Dziś cukier coraz częściej traktowany jest jako substancja groźna, której należy unikać w codziennej diecie. Dzieje się tak dlatego, że w porównaniu z czasami, w których „cukier krzepił”, dieta zwykłego człowieka obrosła w cukier. Dorosły człowiek zjada nawet 10 łyżeczek cukru dziennie! Dzieci w Polsce zjadają ok. 100 łyżeczek cukry tygodniowo! Przeważnie w postaci sacharozy, czyli cukru stołowego. To stanowczo za dużo. Za tę słodką dietę „płacimy” otyłością, cukrzycą i innymi groźnymi schorzeniami, z nowotworem trzustki na czele. Na szczęście jesteśmy tego coraz bardziej świadomi i zamiast batonika wybieramy owoce, zamiast cukru…..no właśnie. Jak zastąpić cukier?

Erytrol - najlepszy zamiennik dla cukru 

Jest kilka cech erytrytolu, które sprawiają, że konsumenci wprowadzają go do swojej diety, eliminując z niej zwykły cukier.

Jest bardzo słodki, prawie tak słodki, jak zwykły cukier. Różnica w odczuciu słodkości między zwykłym cukrem a erytrolem to ok. 25-30%. Osoba przyzwyczajona do dwóch łyżeczek cukru w herbacie, będzie musiała więc użyć trzech łyżeczek erytrolu, by uzyskać podobny efekt. W kuchni, w której zwykły cukier zastąpiony został erytrolem, warto pamiętać, że zamiast 100g cukru z przepisu, użyć musimy ok. 130 gramów erytrolu.

Kup Ertrol

Trochę mniej słodki od zwykłeo cukru ale za to zdecydowani mniej kaloryczny. 1 g erytrolu to zaledwie 0,2-0,4 kcal, podczas gdy ta sama ilość zwykłego cukru to ponad 10 razy więcej kalorii! Dlaczego nie można powiedzieć o erytrolu, że to kaloryczna bomba? Dlatego, że w naszym układzie pokarmowym nie ma enzymów, które by go rozkładały. Wydalany jest on z organizmu z moczem w 90%. Mówiąc inaczej, organizm człowieka nie metabolizuje erytrytolu. To sprawia, że nawet jeśli go nadużyjemy, nie grozi nam ani biegunka, ani wzdęcia.

Erytrytol nie pozostawia nieprzyjemnego posmaku w ustach tak, jak to dzieje się w przypadku innych słodzików i substancji słodzących. Nie stanowi też pożywki dla bakterii nazębnych. Używając go uwolnimy się więc od próchnicy.

Mogą go używać osoby chore na cukrzycę. Najważniejszy parametr, na który muszą uważać diabetycy, to indeks glikemiczny. W przypadku erytrolu indeks ten wynosi zero! Nie wywołuje efektu wzrostu poziomu glukozy i insuliny we krwi. To znacznie poprawia komfort życia osób dotkniętych tą cywilizacyjną chorobą naszych czasów. Tę właściwość erytrolu doceniły firmy farmaceutyczne. Często stosowany jest on jako składnik masy tabletkowej w produkcji leków.

Erytrol na diecie

To nie tłuszcze ale właśnie cukier jest odpowiedzialny za nadwagę. Osoby, które walczą z nadwagą, ale również te, które po prostu dbają o siebie, powinny wprowadzić erytrol do swojej codziennej diety. Pomocny jest on zwłaszcza w przypadku tendencji do podjadania słodyczy między posiłkami bądź przyzwyczajenia do słodzenia kawy czy herbaty.

Czy erytrol jest bezpieczny?

Nie ma w tej chwili dostępnych wyników badań, które wskazywałby na niepożądane działanie erytrolu u osób o przeciętnym zdrowiu. World Health Organization (WHO) czyli Światowa Organizacja Zdrowia, wydała oświadczenie, w którym uznała go za środek całkowicie bezpieczny dla ludzi. Wydanie oświadczenia poprzedzone było wieloletnimi badaniami w różnych ośrodkach. W przypadku erytrytolu nie stwierdzono działania kancerogennego, czyli sprzyjającego powstawaniu bądź rozwojowi nowotworów. Wręcz przeciwnie, zaliczony został do antyoksydantów, czyli substancji, które wiążą niebezpieczne wolne rodniki. Jego spożywanie nie doprowadzi też do zmian genetycznych. Erytrytol nie jest substancją mutagenną. Bez obaw mogą spożywać go ciężarne kobiety. Nie stwierdzono u osób stosujących działania teratogennego, czyli szkodliwego bądź toksycznego dla płodu rozwijającego się w łonie matki.

Może on zaburzać odczuwanie głodu i sytości. Nasz mózg czerpie informacje o tych dwóch stanach m.in. z poziomu glukozy we krwi. Warto zwrócić na to uwagę w diecie opartej o erytrol.

Stosowanie i pochodzenie

W Polsce został on dopuszczony do szerokiego stosowania w 2008 roku. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia zyskał oznaczenie E 968. W rozporządzeniu znajdziemy cały katalog produktów, w których można stosować erytrol. Są to m.in. sosy, musztardy, suplementy diety, lody, gumy do żucia. Co ciekawe w USA i w niektórych krajach azjatyckich można go stosować w napojach i jogurtach. Unia Europejska na razie jeszcze na to nie zezwala.

Erytrytol jest substancją występująca w naturze. Znajdziemy go w niektórych owocach, winach, serach czy piwach ale na większą skalę produkowany jest głównie w bezpiecznym procesie fermentacji drożdżowej gliceryny.

Lubisz cukier? Polub erytrytol!

Zrób to dla zdrowia. Nie rezygnuj z przyjemności, jaką dają lody latem, słodka herbata wieczorem, mała czarna z łyżeczką cukru. Zamień okrzykniętą białym zabójcą sacharozę na erytrytol. Zdrowy cukier istnieje!

Komentarze naszych klientów na temat erytrolu:

Idealny zamiennik cukru, w porównaniu do innych jest bardzo mało kaloryczny.

Agnieszka Marcinkowska 12 lipca 2018

Dobra cena.Polecam.

 Ania Lokś 30 sierpnia 2018

Super produkt o zerowym indeksie glikemicznym. Dobra cena, polecam.

Maria 17 października 2018

Smakuje jak schłodzony cukier. Dla mnie nie do rozróżnienia z ksylitolem. Ma tę przewagę, że jest wydalany przez organizm w niezmienionej formie i można go zjeść więcej bez skutków ubocznych.

Barbara J. 26 listopada 2018

Jedyny cukier jakiego teraz używam. Jest mniej słodszy od Ksylitolu. Dobra jakość w dobrej cenie.

G.M 29 stycznia 2019

Bardzo dobra sklepowa cena. Erytrytol jak erytrytol, smak podobny do cukru, polecam w zamian za cukier.

Katarzyna Cedro 24 listopada 2019

Super produkt, serdecznie polecam ! :)

Jola Borowska 29 listopada 2019

Bardzo dobra cena i duże, ekonomiczne opakowanie.

Joanna 4 stycznia 2020

Dobry zamiennik cukru. Polecam

Justyna 8 stycznia 2020

Dobra cena. Polecam.

Jola 17 stycznia 2020

Dobry produkt w dobrej cenie.

Michał 19 stycznia 2020

Dobra jakość. Nie ma chemicznego posmaku jak inne słodziki. Najlepiej zmielić przed dodaniem bo nie rozpuszcza się tak jak cukier.

dobry zamiennik cukru ,używam do ciast konfitur

Jola 21 maja 2020

Używam często - nie zmienia smaku potraw jak miód czy syrop klonowy. Super!

Gosia B. 29 maja 2020

Świetne słodzidło. Nie wpływa na smak potraw.

Małgorzata 5 czerwca 2020

Polecam.

Jan 6 czerwca 2020

Dobry produkt, cena też może być.

Marek 16 czerwca 2020

Używam zamiast cukru, polecam.

Cecylia Marek 11 lipca 2020

polecam sklep obsługę i erytrol zamiast cukru.

Celina 11 lipca 2020

polecam sklep obsługę i erytrol zamiast cukru.

Jola B 29 września 2020

Odkąd odkryłam niezastąpiony w kuchni zamiast cukru.

M.B. 30 września 2020

Polecam.

Paweł Sroczyński 21 listopada 2020

Bardzo dobry, świetnie się sprawdza jako zamiennik cukru

Jola 29 stycznia 2021

Uwielbiam i polecam.

Aldona 17 marca 2021

Świetny zamiennik cukru. Polecam!

Barbara 11 kwietnia 2021

Bardzo dobra cena, duże ekonomiczne opakowanie. Dobry zamiennik cukru. Polecam

Barbara J. 11 kwietnia 2021

Bardzo dobry, świetnie się sprawdza jako zamiennik cukru. Kupuję go już od 3 lat i bardzo mi smakuje.

erytrytol

Wybrany erytrol z naszej oferty:

Erytrytol - Erytrol [HURT] -25kg  [Cena za 1kg] - Swojska Piwniczka

Erytrytol - Erytrol [HURT] -25kg [Cena za 1kg] - Swojska Piwniczka


Erytrol 1KG cukier niskokaloryczny słodzik

Erytrol 1KG cukier niskokaloryczny słodzik

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl