Osoby aktywnie uprawiające sport powinny zadbać o odpowiednio dobraną oraz zbilansowaną dietę. Dzięki temu ich wydolność treningowa znacznie się poprawi, a organizm będzie miał zdolność do szybszej regeneracji po każdej aktywności fizycznej. Niezwykle ważne jest więc dostarczenie wszelkich witamin, minerałów oraz składników odżywczych. Większość sportowców wyjątkowo często sięga po dania przygotowane na bazie ryżu. Jednak czy to dobry pomysł? Jakie rodzaje najlepiej spożywać? Sprawdź!
Ryż dla sportowca – tak czy nie?
Na temat ryżu w diecie sportowca było już wiele różnych rozważań. Warto jednak wiedzieć, że jest on jak najbardziej wskazany dla osób aktywnych fizycznie. Dostarcza bowiem do organizmu bardzo dużą ilość węglowodanów złożonych. Z ich pomocą jesteśmy w stanie szybko się zregenerować oraz nabrać energii. Niedobór tych składników odżywczych może spowodować utratę kondycji oraz złe samopoczucie. W skrajnych przypadkach nasz metabolizm zacznie spowalniać, przez co nabawimy się problemów z wypróżnianiem oraz wolniejszą przemianą materii. W efekcie zaczniemy przybierać na wadze oraz będziemy bardzo ociężali.
Warto pamiętać, że ryż jest lekkostrawny i bardzo łatwy do przygotowania. Dania przygotowane z tego składnika są także smaczne oraz można jeść je zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jest więc to idealna propozycja dla osób zabieganych. Należy jednak pamiętać, że ryż najlepiej łączyć z dużą ilością białka. Dzięki temu węglowodany znacznie lepiej się przyswajają. Dodatkowo najlepiej spożyć taki posiłek tuż po aktywności fizycznej. Nasze mięśnie znacznie szybciej się wtedy zregenerują oraz odbudują.
Na jaki rodzaj ryżu najlepiej się zdecydować?
Ryż brązowy
Skoro już wiemy, że ryż jest wskazany w diecie sportowca, warto wybrać jego najlepszą odmianę. Na rynku aż roi się od przeróżnych rodzajów, dlatego zakup może być naprawdę ciężki. Większość osób aktywnych fizycznie sięga po ryż brązowy basmati. Cenimy go ze względu na naturalność oraz obecność cennych składników odżywczych. Ziarna te nie są bowiem poddawane obróbce ani procesowi oczyszczania. Na naszym talerzu ląduje więc produkt pełnoziarnisty. Zawiera on spore ilości białka, błonnika, składników mineralnych oraz witamin. Ma niski indeks glikemiczny oraz jest wolniej trawiony. Dzięki temu czujemy się syci przez nawet kilka godzin po jego spożyciu.
Będąc aktywnym fizycznie, zdecydowanie warto sięgać więc po ryż brązowy. Cena takiego produktu jest jedynie o kilka złotych wyższa w porównaniu do jego białej wersji. Jedynym minusem tego zboża może być dla niektórych z nas dłuższy czas gotowania oraz wyraźniejszy smak. Przeważnie jednak wskazujemy jego lekko orzechowy aromat jako ogromny atut.
Ryż paraboliczny
Ryż paraboliczny to ziarno, które zostało poddane obróbce termicznej. Najczęściej wykorzystuje się do tego procesu parę wodną. Mogłoby się więc wydawać, że produkt traci w ten sposób swoje właściwości odżywcze. Jak się jednak okazuje, nic bardziej mylnego. Szczegółowe analizy pokazują bowiem, że dzięki użyciu pary wodnej, ryż zyskuje wiele walorów. Przede wszystkim znajdziemy w nim nawet trzykrotnie większą ilość witamin niż w ryżu białym oraz dwukrotnie wyższe stężenie minerałów, np. wapnia. Za jego atuty uznaje się także obecność białka oraz błonnika pokarmowego. Jest więc wspaniałym uzupełnieniem diety każdego sportowca. Większość z nas decyduje się jednak na ten rodzaj ryżu głównie dlatego, że nie skleja się podczas gotowania i bardzo trudno jest go rozgotować.