Która kasza jest najzdrowsza? Wybieramy najlepszą kaszę do diety dla aktywnych
kasza - która jest najzdrowsza

Z roku na rok przybywa w Polsce osób, które są coraz bardziej świadome tego, jak duże znaczenie ma prawidłowa dieta oraz odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Trenując, musimy oczywiście dostarczyć organizmowi prawidłowe “paliwo”, dzięki któremu będziemy mieć dużo energii. Jednym z najlepszych składników spożywczych dla aktywnych okazuje się kasza – jaglana ekspandowana, jęczmienna czy nawet i manna. Po którą z nich najlepiej jednak sięgać? Która kasza jest najzdrowsza dla osób dbających o siebie i swoje ciało? Jeśli interesujesz się takim zagadnieniem, gorąco polecamy lekturę tego artykułu! Sprawdź!

Kasza – która najzdrowsza? Poznaj je wszystkie!

W dużej części polskich kuchni regularnie gości kasza gryczana. Ceny takiego produktu są bowiem dość niskie, a właściwości – wręcz bezcenne. Jedną z odmian takich zbóż jest m.in. biała kasza gryczana, określana również jako niepalona. Po którą z nich jednak sięgać? W jakim produkcie znajdziemy najwięcej właściwości odżywczych? Która kasza ma najwięcej białka? Czy istnieje w ogóle coś takiego, jak najzdrowsza kasza dla osób aktywnych i będących na diecie? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania w naszym zestawieniu!

Kasza gryczana

Nasz mały ranking na temat tego, jaka jest najzdrowsza kasza dla aktywnych, zaczniemy oczywiście od ziaren gryki. Znajdziemy w nich bowiem solidną porcję zdrowia. Jaką? Przede wszystkim produkt ten jest bogaty w białko. W zależności od tego, w jakim klimacie wzrastały zboża, w gotowym wyrobie znajdziemy aż 10 do 16% tego aminokwasu. Co ciekawe, jest on bardzo dobrze przyswajalny i można porównać takie białko do tego, które znajdziemy w roślinach strączkowych. Są to zatem idealne wieści dla każdego sportowca oraz osoby będącej na diecie. 

Co jeszcze kryje w sobie kasza gryczana? Błonnik pokarmowy! Po jej spożyciu długo będziemy zatem czuć sytość, a także zadbamy w ten sposób o swój układ trawienny i podkręcimy metabolizm. To jednak nie koniec właściwości, z których słynie kasza gryczana. Węglowodany, które stanowią główne paliwo napędowe naszego organizmu to niekiedy nawet 70% tego produktu. Do tego w ziarnach gryki nie brak witamin z grupy B, minerałów, takich jak wapń, fosfor czy magnez oraz rutyny odpowiedzialnej za wzmocnienie naczyń krwionośnych. Można zatem śmiało powiedzieć, że kasza gryczana to wręcz idealne rozwiązanie dla sportowców, osób odchudzających się oraz dbających o odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia!

 kasza gryczana - idealna do sportowców

Kasza gryczana to idealny dodatek do posiłku potreningowego

Kasza jęczmienna

Jaki jeszcze produkt powinien znaleźć się w plebiscycie na najzdrowsze kasze dla aktywnych? Oczywiście ziarna jęczmienia! Dlaczego? Po raz kolejny mamy bowiem tutaj do czynienia z dużą zawartością błonnika, zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Regularnie spożywając taką kaszę, możemy zatem liczyć na poprawę perystaltyki jelit oraz uregulowanie rytmu wypróżnień. Dla osób będących na diecie są to zatem wręcz idealne wieści. Sportowcy ucieszą się natomiast z informacji, że w kaszy jęczmiennej znajdziemy nawet 12,5 g białka. Aby jednak tak było, najlepiej sięgnąć po odmianę pęczak. Wersja perłowa oraz wiejska pod tym względem wypadają bowiem nieco słabiej.

Jeśli natomiast chodzi o inne substancje odżywcze, w kaszy jęczmiennej znajdziemy przede wszystkim witaminę A, E, K oraz witaminy z grupy B. Do tego duże pokłady manganu, selenu oraz żelaza. Taki produkt wspaniale uzupełnia zatem wszelkie niedobory, które mogą pojawić się u osób przechodzących na restrykcyjne diety lub intensywnie trenujących. 

Kasza jaglana

Teraz pod naszą lupę trafia kasza jaglana. Błonnik, który w niej znajdziemy, oscyluje na podobnym poziomie, jak w przypadku ziaren gryki. Podobnie będzie z pozostałymi substancjami odżywczymi. Te dwie odmiany kasz są bowiem wielokrotnie ze sobą porównywane i uznawane poniekąd za bliźniacze pod względem dobroczynnych właściwości. Główne różnice znajdziemy jedynie wtedy, gdy zaczniemy porównywać ich smaki czy zastosowanie. Mimo to warto dowiedzieć się, co daje nam kasza jaglana. Węglowodany stanowią tutaj najczęściej nieco powyżej 70% objętości produktu. Do tego w nasionach prosa, z których jest wytwarzana, nie brak białka, witamin z grupy B, miedzi czy żelaza. Jeśli zatem ktoś z was zastanawiał się kiedyś, czy kasza jaglana będzie dobra dla osób aktywnych i odchudzających się, to chyba właśnie znaleźliście odpowiedź na to pytanie. 

 kasza jaglana - na słodko

Kasza jaglana wspaniale smakuje na słodko – z dodatkiem miodu i świeżych owoców

Inne rodzaje kasz

Podstawę diety każdego z nas powinna stanowić kasza. Węglowodany, na których najczęściej zależy jednak sportowcom, znajdziemy nie tylko w wyżej wymienionych odmianach. Substancji tych nie brak bowiem również w kaszy mannie, która obecnie uznawana jest za ich najbogatsze źródło. W 100 g produktu znajdziemy bowiem aż 77 g węgli. Na dużą uwagę pod względem obecności wszelkich niezbędnych substancji odżywczych, o których powinny pamiętać osoby będące na diecie oraz aktywnie trenujące, zasługuje również kasza owsiana, kukurydziana czy kuskus. Są to bowiem grupy produktów, których regularne spożywanie może przynieść wyłącznie to, co najlepsze!

Czy istnieje najzdrowsza kasza na odchudzanie?

Poznaliśmy już najzdrowsze kasze. Ranking należy teraz jakoś podsumować. Skupimy się zatem na tym, który produkt wybrać na odchudzanie. W tym przypadku warto oczywiście kierować się ilością kalorii, jednak nie zawsze powinien być to nasz punkt wyjścia. Dlaczego? Niestety w przypadku stosowania dość restrykcyjnych diet, jesteśmy niejednokrotnie narażeni na liczne niedobory substancji odżywczych. Wybierając wszelkie artykuły spożywcze, skupmy się zatem głównie na zawartości witamin oraz minerałów. Odchudzanie ma być zawsze bowiem zdrowe i rozsądne. Nigdy o tym nie zapominajmy! Po którą kaszę jednak sięgnąć? Przede wszystkim jaglaną i gryczaną!

Najmniej kaloryczne kasze, czyli jakie?

Czy istnieje coś takiego, jak najmniej kaloryczna kasza? I tak, i nie. Większość produktów z tej grupy posiada bowiem dość dużą ilość kalorii. Najczęściej oscylują one na poziomie 350 kcal na 100 g produktu. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to “pusta” i bezwartościowa energia. Po spożyciu kaszy mamy bowiem dużo siły i długo czujemy ją w swoim żołądku. Jeśli jednak trzeba wskazać jednego “zwycięzcę”, z pewnością będzie to gryka, którą najczęściej poleca się dla osób odchudzających się oraz aktywnych. W 100 g suchego produktu znajdziemy bowiem ok. 336 kcal. Warto jednak pamiętać o czymś jeszcze…

 kasza gryczana - jaka najzdrowsza

Kasza gryczana to bogate źródło wszelkich niezbędnych substancji odżywczych, źródło: https://swojskapiwniczka.pl/swojska-piwniczka-produkty-firmowe/kasza-gryczana-prazona-palona-500g-swojska-piwniczka

Czas na porównanie: kasza jaglana – kalorie przed i po ugotowaniu

Rozważając, która kasza jest najmniej kaloryczna, musimy brać pod uwagę jeden niezwykle ważny aspekt – zawartość kalorii będzie różna w zależności od sposobu przetworzenia ziaren. Posłużymy się tutaj przykładem, aby każdy był w stanie dokładnie zrozumieć, o co nam chodzi. Będzie nim kasza jaglana. W 100 g suchych ziaren znajdziemy ok. 350 kcal. Teraz każda osoba odchudzająca zapewne pomyśli sobie “O jeju, jak dużo!”. Spokojnie, musimy przecież pamiętać o tym, że ziarna podczas gotowania zaczynają pęcznieć i rosnąć. Po ugotowaniu kasza zmienia zatem swoją kaloryczność. W 100 g poddanego obróbce cieplnej artykułu znajdziemy już nawet 2-3 razy mniej energii! W przypadku ugotowanej kaszy jaglanej mówimy zatem o wartościach oscylujących w granicach 120 kcal. Magia, prawda?

 kasza - jaka najzdrowsza

Wszystkie kasze po ugotowaniu zwiększają swoją objętość, dzięki czemu spożywamy tak naprawdę mniej kalorii niż myślimy

A która kasza ma najmniej węglowodanów i która najwięcej?

Ciągle piszemy o tym, która kasza najzdrowsza i czy istnieje coś takiego jak najzdrowsza kasza na świecie. Duża część z nas będzie jednak poszukiwała konkretnych informacji o tym, które ziarna wybrać. Dla osób odchudzających się oraz aktywnych znaczenie ma zawartość węglowodanów. Pierwsza grupa będzie szukała produktów z ich bardzo małą ilością, druga – z dość wysoką. Jakie kasze mają zatem najmniej i najwięcej węgli? Najmniej – gryczana, najwięcej – manna. Pamiętajmy jednak, że są to niewielkie różnice, oscylujące w granicach 8 g na 100 g produktu. Nie zapominajmy także, że nasza dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. Dla sportowców polecany jest zatem również np. ryż, o którym pisaliśmy w artykule https://swojskapiwniczka.pl/ryz-w-diecie-sportowca-tak-czy-nie, do którego zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

No to teraz – która kasza ma najwięcej błonnika?

Błonnik potrzebny jest każdemu – niezależnie od rodzaju stosowanej diety czy ilości ruchu w ciągu dnia. W której kaszy znajdziemy go najwięcej? Reguła pozwalająca to określić, jest dość jasna. Im grubsze ziarna, tym więcej błonnika! Jeśli zatem chcemy dostarczyć go do organizmu w sporych ilościach, sięgajmy głównie po kaszę pęczak oraz gryczaną.

Zatem która kasza jest najlepsza dla aktywnych?

Jaka jest zatem najzdrowsza kasza? Ranking, który przedstawiliśmy, może nam odpowiedzieć na to pytanie dość jasno. Pamiętajmy jednak, że człowiek potrzebuje różnorodnej diety. Nie możemy cały czas bazować na jednym produkcie spożywczym. Wszystkie kasze są poniekąd do siebie podobne, dlatego spożywajmy je wymiennie. Wtedy z pewnością kompleksowo zadbamy o swój organizm, poprawimy jego wydolność, dostarczymy niezbędne paliwo, a także spełnimy swoje marzenia o pięknej i szczupłej sylwetce!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium