Świecowanie uszu – świece Indian HOPI

woskowe świece HOPI

Zabieg świecowania uszu znany był już w starożytności. Szczególnie popularny był w kulturze krajów Ameryki Północnej i 

Południowej a także Azji i Europie. Zabiegi były wykonywane przy pomocy świec woskowych z wosku pszczelego lub specjalnie przygotowywanych do tego muszlach ślimaków.

W obecnych czasach bardzo często zabieg stosowany jest w salonach ezoterycznych, lub salonach odnowy biologicznej a także w salonach SPA.

Zabieg świecowania w obecnych czasach wykonywany jest przy użyciu świec HOPI. Sama świeca do woskowania uszu jest wykonana z włókna bawełnianego w kształcie rurki oblanego woskiem pszczelim z dodatkiem różnego rodzaju ziół, oraz olejków eterycznych.

Sam zabieg świecowanie nie jest bardzo skomplikowaną czynnością, polega on na wprowadzeniu do zewnętrznego kanału słuchowego odpowiedniej grubości świecy (8,5mm). Na świecach zaznaczona jest bezpieczna odległość do której świeca powinna zostać wypalona. Pacjent w czasie zabiegu powinien znajdować się w pozycji leżącej na boku. Samo pomieszczenie gdzie przeprowadzany jest zabieg powinno być nagrzane do temperatury troszkę wyższej niż temperatura pokojowa (24-26 stopni). Podczas zabiegu zaleca się aby pacjent był zrelaksowany. Dlatego też pomieszczenie powinno być ciche i spokojne.

Przed samym zabiegiem wykonuje się delikatny masaż małżowiny usznej, okolic ucha i głowy. Do masażu należy użyć delikatnego kremu. Masaż ma na celu poprawić krążenie krwi w okolicach ucha, co dodatkowo potęguje działanie świec.

Kolejnym krokiem jest włożenie świec do kanału słuchowego. Nie należy wpychać świecy głęboko do ucha, świeca powinna szczelnie dolegać do kanału słuchowego aby podczas spalania wytwarzało się podciśnienie. Świeca po wypaleniu do zaznaczonego miejsca powinna zostać wyjęta i zgaszona a małżowinę uszną czyścimy z pozostałości wydzielin która powstaje podczas woskowania. Wydzielina ta to olejki eteryczne wydzielające się podczas spalania wosku pszczelego.

Kolejnym krokiem jest świecowanie drugiego ucha, Czynność wykonujemy w dokładnie taki sam sposób jak przy pierwszym uchu.

Zabieg woskowania trwa około 45 minut czas potrzebny na wypalenie jednej świecy to 15 minut. Pamiętajmy iż zabieg woskowania należy wykonywać zawsze na obu uszach, aby nie naruszyć struktury ciśnienia śródczaszkowego co może później objawiać się np. zachwianiami równowagi.

Woskowanie uszu wykonuje się co 3 dni. Dzień zabiegu i kolejne dwa dni przerwy, odstęp pomiędzy woskowaniami potrzebny jest aby substancje ziołowe oraz inne substancje czynne mogły zostać wchłonięte do kanału słuchowego i zadziałać leczniczo.

Mechanizm działania świec do woskowania uszu. Świece maja niewielką średnicę spalanie powoduje że płomień od góry zatyka koniec świece przez co powstaje podciśnienie jest ono niewielkie jednakże powoduje ono cyrkulację powietrza, która to przenosi substancje lecznicze do wnętrza kanału słuchowego.

Na jakie przypadłości warto stosować woskowanie uszu świecami HOPI.

  • Stany zapalne uszu i zatok

  • Usuwanie woskowiny zalegającej w przewodzie słuchowym przez co następuje poprawa słuchu.

  • Katar

  • Poprawa krążenia w uszach i organach przyległych

  • Szczękościsk towarzyszący wyrastaniu 8 zęba.

  • Stany zapalne i ropne zębów trzonowych

Przeciwwskazania:

  • Jednym z głównych przeciwwskazań do świecowania uszu jest perforacja (dziurawa) błony bębenkowej, ponieważ następuje przedostawanie się substancji leczniczych do wnętrza kanału słuchowego, przez co pacjent odczuwa dyskomfort związany z ciśnieniem w uszach oraz sam zabieg może powodować ból i nieprzyjemne uczucie.

  • Wyciek ropny z ucha

  • uczulenie na produkty pszczele

  • tętniaki naczyń krwionośnych mózgu

  • Nadciśnienie, dzwonienie w uszach zalecana jest szczególna ostrożność podczas stosowania kuracji, w takich wypadkach należy często mierzyć ciśnienie i w razie pogorszenia zaprzestać kuracji.

Świecowanie jest metodą która nie jest szkodliwa oprócz wyżej wymienionych przeciwwskazań. Stosować można u wszystkich bez ograniczeń wiekowych. Zabiegi świecowania są bardzo lubiane przez dzieci jednak wiek dziecka musi być odpowiedni. Dziecko powinno samo wyleżeć spokojnie cały zabieg, oraz powinno umieć określić czy ucho jeszcze boli czy ból już ustał.
Objawem przedawkowania świecowania może być podrażnienie błony bębenkowej ucha, objawiające się trzeszczeniem w uszach podczas mówienia lub jedzenia. W niektórych przypadkach leczony może słyszeć przepływ krwi w tętnicy usznej. Jeśli wystąpią powyższe objawy należy odstawić zabieg i odczekać aż objawy ustąpią. Czasami na ustąpienie wyżej wymienionych objawów trzeba czekać do kilku tygodni.
Pamiętać należy również iż po zabiegu należy zabezpieczyć uszy przed zaziębieniem, najlepsza do tego jest wata i w przypadku mrozów czapka.  

(wpis ten powstał na podstawie artykułu Pani mgr Sylwii Hryniewicz - naturoterapeutki)

HOPI świece do woskowania uszu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium