Jaką kaszę wybrać do obiadu?
Jaką kaszę wybrać do obiadu?

Kasza może być ciekawym pomysłem na smaczny i oryginalny obiad. Czasami bywa niedoceniana, ale to naturalny produkt z wieloma ważnymi dla zdrowia składnikami odżywczymi. Jaką kaszę wybrać do obiadu? Lepsza będzie kasza krakowska czy kasza gryczana? Cena posiłku z nich sporządzonego nie będzie wysoka, a może zaskoczyć ciekawym smakiem. Przedstawiamy właściwości najpopularniejszych rodzajów kasz dostępnych na polskim rynku.

Zalety kaszy

Dlaczego kasza powinna często gościć na naszych stołach? Przede wszystkim dlatego, że to produkt naturalny, przygotowywany z pełnych ziaren zbóż. A produkty zbożowe powinny stanowić ważną część codziennej diety. Dobrze wiedzieli o tym nasi przodkowie - kasze były podstawą kuchni staropolskiej.

Właściwości poszczególnych rodzajów kaszy się różnią, ale z reguły są one bardziej kaloryczne niż ryż czy ziemniaki. Zawierają węglowodany złożone, które są wolno przetwarzane w organizmie. Kasz nie powinny się jednak obawiać osoby próbujące zrzucić wagę - niemal nie zawierają tłuszczu. Są natomiast świetnym źródłem przydatnego w czasie odchudzania błonnika. Inne wartościowe substancje w kaszy to choćby witaminy z grupy B, żelazo i białko.

Kasza do obiadu - rodzaje

Kasza może stanowić ciekawy i smaczny element codziennych obiadów. W zależności od rodzaju preferowanych przez nas potraw, warto rozważyć sięgnięcie po odpowiedni rodzaj tego produktu.

Kasza gryczana

Wytwarza się ją z nasion gryki. Na rynku dostępne są jej dwa podstawowe rodzaje - nieprażona, nazywana również białą, a także prażona. Szczególnym typem tej pierwszej jest tak zwana kasza krakowska, czyli łamana drobna kasza gryczana. We wszystkich jej rodzajach występują ważne dla organizmu aminokwasy egzogenne. W dodatku w kaszy gryczanej nie brakuje antyoksydantów, nie znajdziemy w niej natomiast glutenu. Świetnie nada się jako dodatek do ryb, kurczaka czy składnik pasztetów.

Kasza jaglana

Powstaje z ziarna prosa. Z powodu stosunkowo niskiej zawartości błonnika jest produktem lekkostrawnym. Stanowi świetne źródło węglowodanów oraz żelaza, miedzi czy cynku, nie zawiera natomiast glutenu. Kasza jaglana idealnie sprawdzi się jako dodatek do mięs, dobrze smakuje również na słodko.

Kasza bulgur

Ceniona zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Produkuje się ją z nieoczyszczonych ziaren pszenicy, dzięki czemu nie brak w niej tłuszczu, węglowodanów i białka. Podobnie jak większość kasz, zawiera również sporo błonnika. Potas, magnez, wapń - to kolejne ważne składniki, które posiada kasza bulgur. Cena tego produktu w ostatnich latach nie rośnie, zyskuje on bowiem w Polsce coraz większą popularność. Jakie dania z kaszy bulgur nadadzą się na obiad? Świetnym pomysłem będzie podanie jej z mięsem i warzywami, można ją także wykorzystać jako farsz.

Kasza kuskus

Kolejny rodzaj kaszy wywodzący się z kręgu kultury muzułmańskiej. Kuskus wytwarza się z pszenicy durum. Zyskuje uznanie nie tylko dzięki delikatnemu smakowi, ale również dlatego, że można przygotować go w łatwy sposób - wystarczy zalać wrzątkiem i po kilku minutach będzie gotowy. To kasza, która zawiera stosunkowo mało błonnika, dzięki czemu jest produktem lekkostrawnym. Do jakich dań nada się kuskus? Do wszystkich, w których na co dzień stosujemy ziemniaki, makaron czy ryż, gdyż jest dla nich świetnym zamiennikiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium