Zdrowe zamienniki klasycznych produktów - musisz je poznać!
Zdrowe zamienniki produktów spożywczych

Prawidłowe odżywianie ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie. Odpowiednia dieta to bowiem nie tylko sposób na uzyskanie upragnionej sylwetki, ale przede wszystkim pomoc w walce z wieloma schorzeniami oraz szansa na długie i zdrowe życie. Dlatego czasami warto podjąć próbę zmiany nawet najbardziej utrwalonych nawyków żywieniowych. Spora część klasycznych produktów wcale nie należy przecież do tych najbardziej zdrowych. Często zastąpienie znanych od lat składników potraw nowymi, takimi jak na przykład biała kasza gryczana, może przynieść znakomite efekty - albo po prostu pomóc w urozmaiceniu jadłospisu. Przygotowaliśmy więc listę zamienników klasycznych produktów, które warto włączyć do codziennej diety.

Zamiast cukru, czyli alternatywne sposoby słodzenia

Jednym ze składników żywieniowych, bez którego wielu z nas nie potrafi się obejść, jest cukier. Łyżeczka do porannej kawy czy popołudniowej herbaty wydają się niewinnym dodatkiem. Tyle że każdego dnia nieświadomie spożywamy sporo białych kryształków w przetworzonej formie, w gotowych daniach. Eksperci obliczają, że przeciętny mieszkaniec Europy codziennie zjada w ten sposób aż 45 łyżeczek cukru. Znajdziemy go nie tylko w słodyczach, ale choćby słodzonych napojach, gotowych, ketchupie czy sosach. Tymczasem cukier nie tylko tuczy, ale także przyspiesza starzenie i uzależnia, choć zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy. Kto jednak od czasu do czasu nie odczuwa pokusy, by sięgnąć po słodką przekąskę?

Dietetycy zalecają, by spożywać nie więcej niż sześć łyżeczek cukru dziennie. To limit trudny do osiągnięcia, ale warto próbować. Tym bardziej że ograniczenie tej substancji wcale nie musi wiązać się z pełną rezygnacją ze słodyczy. Co więcej - zdrowy zamiennik dla cukru znajdą nawet osoby, które przepadają za wypiekami. Wystarczy zastąpić go ksylitolem. Pod tą nazwą kryje się substancja słodząca pozyskiwana z kory brzozowej. Mimo że jest słodka i wyglądem łudząco przypomina cukier, zawiera aż o 40 procent mniej kalorii. W dodatku dzięki temu, że z chemicznego punktu widzenia ksylitol jest alkoholem cukrowym, organizm metabolizuje go inaczej niż klasyczny cukier. Dlatego bezpiecznie mogą używać go nawet osoby cierpiące na cukrzycę.

Dla wielu będzie najważniejsze, że ksylitol świetnie nadaje się do wypieków. Nie potrzeba tutaj żadnych skomplikowanych przeliczników. Ilość cukru przewidzianą przez popularne przepisy można po prostu zastąpić podobną porcją ksylitolu. Otrzymamy wtedy gwarancję, że i smak ciasta pozostanie podobny. Oczywiście sam ksylitol nie zniweluje kaloryczności innych elementów wypieku, na przykład słodzonych owoców, ale ciasto oparte na nim zamiast cukru z pewnością będzie zdrowsze. Tym brzozowym produktem można też z powodzeniem słodzić herbatę czy kawę. Inną dobrze znaną alternatywę dla cukru stanowi naturalny miód. Jego smak i walory zna każdy - warto o nim pamiętać również przy okazji diety.

Chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Sprawdź nasz artykuł "Czy sól rzeczywiście nie jest sprzymierzeńcem odchudzania?"

Kasza jako danie główne? Dlaczego nie!

Czasami podejmujemy też próby zastąpienia klasycznych produktów po prostu po to, by nieco odmienić jadłospis. Tak dzieje się na przykład w przypadku ziemniaków. W Polsce są one niezwykle popularnym produktem i często goszczą na naszych stołach. Spożywanie ich w nadmiarze może z czasem nieco nudzić, a niektóre dania z ziemniaków - takie jak na przykład frytki pieczone w głębokim oleju - nie będą też najlepiej działać na nasze zdrowie i układ trawienny.

Ziemniaki w daniu głównym można jednak z powodzeniem zastąpić kaszą. Świetnie nadaje się do tego biała kasza gryczana. To korzystniejsza dla naszego zdrowia odmiana tego produktu, zdrowsza niż kasza prażona. Jest bogatsza w ważne dla każdego składniki - witaminy i minerały. W dodatku zawarte w niej węglowodany w większości są dobrze przyswajalne przez organizm. Nie zawiera też glutenu, który coraz więcej osób, nie tylko chorych na celiakię, pragnie wyeliminować ze swojej diety.

Najważniejszy z punktu widzenia urozmaicenia jadłospisu będzie jednak smak białej kaszy gryczanej. Jest bardzo delikatny, w związku z czym idealnie nadaje się do zastąpienia ziemniaków. Bardzo dobrze będzie współgrać z mięsem, można dodawać ją do zapiekanek czy sałatek. Wegetarianie często używają jej również do przygotowania bezmięsnych burgerów oraz kotletów. Warto spróbować ich nawet wtedy, gdy sami nie rezygnujemy z mięsa.

Kasza jęczmienna - postaw na błonnik

Smaczny i pożywny produkt w kilku odmianach? To kasza jęczmienna. Cena żadnego z jej rodzajów nie jest zbyt wygórowana, a w zamian otrzymujemy ciekawy produkt, który możemy wykorzystać na kilka sposobów. Pęczak, kasza wiejska, kasza perłowa - to odmiany kaszy jęczmiennej, które różnią się stopniem przetworzenia. Najwięcej substancji przydatnych naszemu organizmowi znajdziemy w pęczaku, ale każdy z tych produktów z jęczmienia jest świetnym źródłem błonnika. To ważna substancja dla naszego układu pokarmowego, która poprawia pracę jelit.

Co ważne, błonnik wywołuje także uczucie sytości. Z tego powodu produkty bogate w tę substancję, takie jak kasza jęczmienna, świetnie sprawdzają się w diecie odchudzającej. Pęczak czy kasza perłowa idealnie sprawdzą się zatem u wszystkich, którzy chcą nieco uszczuplić liczbę spożywanych codziennie kalorii. Wbrew pozorom jęczmienne produkty nie mają ich bowiem zbyt wiele. Kasza jęczmienna będzie znakomitym zamiennikiem ziemniaków, ponieważ bardzo dobrze komponuje się z mięsem, a także z zupami. Trzeba tylko pamiętać, by nie łączyć jej z ciężkimi sosami - wtedy jej właściwości wspomagające układ trawienny i odchudzanie na nic się nie zdadzą.

Kuskus - zdrowa alternatywa dla tradycyjnych śniadań

Zdrowe zamienniki będą mile widziane także w przypadku śniadań. Wielu z nas spożywa je w biegu, czasami dopiero w czasie przerwy w pracy. A przecież to najważniejszy posiłek dnia, który powinien dodać nam sił, a jednocześnie wprowadzić do organizmu potrzebne składniki mineralne czy witaminy. Owocowe jogurty, chipsy i batony nie najlepiej się do tego nadają.

Alternatywą dla zabieganych mogą być śniadania, których podstawą jest kasza kuskus. Cena tego produktu jest niska, ale zalet jest znacznie więcej. Wytwarza się go z pszenicy durum - zawiera sporo żelaza, a do tego potas, witaminy z grupy B oraz magnez. Przede wszystkim jest jednak lekkostrawny, co sprawia, że świetnie nadaje się na śniadanie. Nie ma obaw, że po zjedzeniu dania z kuskusa będziemy przez pół dnia zmagać się z niestrawnością czy nieprzyjemnymi odczuciami żołądkowymi.

Kuskus nadaje się na śniadania także dlatego, że można niezwykle szybko go przygotować. Wystarczy zalać jego ziarna gorącą wodą, odczekać parę minut i gotowe! Można także połączyć kuskus z gotującym się mlekiem. Świetnie smakują dania z tą kaszą przyrządzane na słodko. Kiedy dodamy do niej banana i posypiemy całość cynamonem, zyskamy pyszny, zdrowy i pożywny posiłek. Taka przekąska będzie z pewnością bardziej korzystna dla naszego organizmu niż baton czy nafaszerowana cukrem drożdżówka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium