Zamienniki cukru - Ksylitol a Erytrol który lepszy!
Ksylitol a Erytrol który lepszy!

Ksylitol i erytrol - alternatywy dla białego cukru
Te dwie alternatywy dla białego cukru zyskują ostatnio coraz bardziej na popularności. Nic dziwnego - są zdecydowanie zdrowsze niż popularny biały cukier - sacharoza. Cechują się nie tylko mniejszą wartością kaloryczną, ale także mniejszym indeksem glikemicznym i posiadają dodatkowe właściwości wpływające pozytywnie na organizm.

Ksylitol fiński a Ksylitol chiński
Oryginalny fiński ksylitol pozyskuje się z brzozy, dlatego nazywany jest także cukrem brzozowym. Obecnie na rynku znany jest również ksylitol chiński, który na masową skalę pozyskuje się z kukurydzy. Pomimo konkurencyjnej ceny oraz powszechności ksylitolu chińskiego, nie udało mu się wyprzeć największego konkurenta - ksylitolu fińskiego produkowanego metodą tradycyjną.

Ksylitol - cukier pełen zalet
Przede wszystkim ksylitol jest prawie o połowę mniej kaloryczny od zwykłego cukru i co więcej, jest od niego słodszy. Oznacza to, że do słodzenia potrzebujemy mniej ksylitolu niż zwykłego cukru, dzięki temu spożywamy jeszcze mniej kalorii. Ksylitol to też dobra alternatywa dla osób zmagających się z insulioopornością czy cukrzycą, bowiem posiada indeks glikemiczny równy 8 (zwykły biały cukier - dla porównania - posiada indeks glikemiczny: 70). Dodatkowo, ksylitol to cukier, który nie fermentuje w jamie ustnej, dzięki temu nie przyczynia się do tworzenia szkodliwych kwasów, które są niebezpieczne dla szkliwa. Z uwagi na to, stanowi składnik produktów do higieny jamy ustnej.

Erytrol - cukier bez kalorii
Coraz większą popularność zyskuje ostatnio erytrol. Pozyskuje się go na drodze fermentacji glukozy przez drożdże. Jest uznawany za najzdrowszy cukier świata - posiada zerową wartość kaloryczną, a jego słodkość szacuje się w granicach 70-90% w porównaniu do sacharozy. Dodatkowo, jego indeks glikemiczny jest równy zero. Co oznacza, że nie powoduje wzrostu insuliny czy glukozy we krwi. Tak samo jak ksylitol, wpływa pozytywnie na higienę jamy ustnej - wykazuje zdolność fermentowania niektórych cukrów przez bakterie, które przyczyniają się do powstawania próchnicy.

Skutki uboczne
Jak z każdym produktem spożywczym - jeżeli przesadzimy musimy liczyć się z jego skutkami ubocznymi. U niektórych osób nadmierne spożywanie ksylitolu może wywoływać bóle brzucha, wzdęcia, gazy czy biegunki. Spożywany jednak w normalnej ilości posiada szereg zalet i korzystnie wpływa na organizm.

[product id="1420, 1770, 1419"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium