Opinie o Nas
0,00 zł

Produkt dnia

795 816 067 | 533 232 691
795 816 067 | 533 232 691
0
,2080,2283,
Krzyca - Żyto świętojańskie - starodawne zboże na nowoczesny stół.

Mąka z Żyta Świętojańskiego - Żyto odmiany Krzyca


Na wiele lat zapomniane ŻYTO KRZYCA, zwane ŻYTEM ŚWIĘTOJAŃSKIM, dziś wraca do łask. Dzięki temu do naszej zdrowej kuchni możemy dołożyć kolejny, wartościowy produkt - mąkę z żyta odmiany krzyca.


Żyto krzyca - powracająca popularność

Żyto świętojańskie występowało kiedyś powszechnie. Już sama łacińska nazwa Secale montanum, czyli żyto górskie, sugeruje, że ten rodzaj zboża dobrze radził sobie w trudnych warunkach. Dwuletnia lub wieloletnia roślina rzeczywiście świetnie znosiła ciężkie warunki glebowe, górskie zbocza, gliniaste doliny, mogła być uprawiana wszędzie tam, gdzie żadne inne zboże nie chciało rosnąć. Doskonale nadawała się na paszę dla zwierząt, dobrze radziła sobie z chwastami ale… dawała niskie plony w porównaniu z innymi odmianami. Po wiekach uprawy żyta krzyca porzucono je więc na rzecz zbóż, które dawały większe plony. Dopiero niedawno odkryto właściwości żyta świętojańskiego, które rekompensują niskie plony z naddatkiem. Dziś żyto krzyca wraca do kuchni i na stoły.

Mąka z żyta świętojańskiego - kopalnia dobrych składników

Wymienić można cały katalog dobrych właściwości mąki z żyta odmiany krzyca. W mące z żyta świętojańskiego znajdziemy sterole, czyli substancje, dzięki którym jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału czy miażdżycy. Sterole pomagają naszemu organizmowi w prawidłowej gospodarce cholesterolem. Mąka z żyta krzyca zawiera sporo witamin z grupy E. Jak wiadomo to właśnie witamina E ma właściwości przeciwutleniające. Antyoksydanty, takie jak witamina E, są podstawą profilaktyki antynowotworowej. W mące z żyta świętojańskiego znajdziemy też naturalne, więc pożądane, alkilorezorcynole, które powinny się znaleźć w każdej diecie, ze względu na działanie antynowotworowe i profilaktyczne, zwłaszcza w przypadku nowotworów jelita grubego i prostaty. Mąka z żyta odmiany krzyca jest także bogatym źródłem fitoestrogenów. Fitoestrogeny, czyli „roślinne estrogeny” w diecie wydłużają cykl miesiączkowy, łagodzą dolegliwości związane z menopauzą, znacznie ograniczają ryzyko wystąpienia osteroporozy, miażdżycy czy rozrostu gruczołu krokowego. Wprowadzenie do diety potraw, których składnikiem jest mąką z żyta świętojańskiego, dostarczy naszemu organizmowi wielu cennych minerałów. Fosfor i wapń zawarty w mące z krzycy przeciwdziałają osteroporozie, wzmacniają kości, żeby i szkliwo. Jod, zawarty w krzycy będzie naszym sprzymierzeńcem w trosce o zdrową tarczycę, pomorze w walce ze schorzeniami tego ważnego gruczołu. Dwa ważne pierwiastki: sód i potas odpowiadają za elektrolity w naszym organizmie. Odpowiedzialne są za prawidłową pracę serca i mięśni oraz prawidłowe ciśnienie krwi. Błonnik pokarmowy z kolei odpowiada za prawidłową perystaltykę naszych jelit a dzięki beta-glukanom poprawia się ogólna odporność naszego organizmu. Mąką z żyta krzyca jest też dobra dla diabetyków i osób, które cenią sobie profilaktykę antycukrzycową. Indeks glikemiczny po spożyciu chleba z mąki z krzycy nie rośnie tak gwałtownie, jak w przypadku pieczywa białego. Ze względu na dużą zawartość żelaza polubią krzycę i produkty z niego weganie i wegetarianie.

Mąka z żyta krzyca w naszej kuchni

Mąka z krzycy ma delikatny smak i doskonale nadaje się do wypieku razowego chleba. Chleb z mąki z żyta świętojańskiego ma jeszcze jedną, dobrą właściwość. Długo zachowuje świeżość.

Mąka z żyta świętojańskiego świetnie nadaje się też do przygotowania zakwasów na domowy żurek czy biały barszcz. Warto też zrobić przy jej użyciu pyszne kopytka lub kluski. Smacznego!

Copyright © 2017
Wszystkie znajdujące się w serwisie znaki towarowe i nazwy firm, zostały użyte jedynie w celu informacyjnym i są wyłączną własnością tychże firm. Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Żaneta Wenda "ProWend.com" | ul. Zawadka 96A | 34-100 Wadowice | woj. małopolskie | tel:.795816067 | e-mail:sklep@swojskapiwniczka.pl

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl