Zdrowa żywność

 Zdrowa żywnośc ekologiczna Swojska Piwniczka  Zdrowa żywność ekologiczna

Zdrowa żywność w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Spowodowane jest to coraz częstszym wykrywaniem nieprawidłowości w produkcji konwencjonalnego pożywienia. Media nagłaśniające te afery przyczyniają się również do tego że zwykły zjadacz konserwantów interesuje się etykietką z małym druczkiem, bardzo często przyklejoną na dolnej części opakowania, ulubionej zawekowanej kiełbaski.  

Całe szczęście że Polskie społeczeństwo zaczyna sobie uświadamiać powagę oraz rozmiar problemu, który dotyczy nas wszystkich kupujących żywność masowo produkowaną.

Jakość Polskiej żywności na przestrzeni kilku lat uległa znacznemu pogorszeniu. Coraz więcej dodatków, ulepszaczy, konserwantów, afer, padłego bydła, soli drogowej, antybiotyków.

Alternatywą rzeczywistości może być własny ogródek działkowy, jakaś mała działka na obrzeżach miasta, dobry znajomy, jeszcze hodujący kury, i uprawiający role. Jednak nie każdy ma takiego znajomego lub możliwość uprawy warzyw na własne potrzeby. Z pomocą przychodzą rolnicy ekologiczni oraz organizacje zrzeszające ich i certyfikujące produkty hodowli i rolnictwa ekologicznego.  

Czym jest żywność ekologiczna? Lub zwyczajowo nazywana zdrowa żywność? Czy to tylko nazwa? Czy to tylko sposób uprawy? Czy to tylko chwyt marketingowy?  

Zdrowa żywność – może zostać nazwana żywnością ekologiczną tylko wówczas kiedy wzrasta w specyficznym czystym od zanieczyszczeń środowisku. Nie może mieć żadnych, nawet najmniejszych modyfikacji, musi także rosnąć w środowisku odseparowanym od środowiska gdzie rosną rośliny lub hoduje się zwierzęta metodami konwencjonalnymi. Rolnicy Ekologiczni produkujący zdrową żywność nie mogą używać chemicznych środków ochrony roślin ( pestycydów). Żywność ekologiczna jest czysta od jakiejkolwiek inżynierii genetycznej. Nie może być sztucznie nawożona.

Zwierzęta hodowlane – hodowane metodą ekologiczną muszą być karmione tylko pokarmem pochodzenia ekologicznego. Zakazane są jakiekolwiek antybiotyki, hormony wzrostu, oraz pasze powstałe z odpadów po innych zwierzętach.

Nasuwa się pytanie skoro takie sposoby, procedury określają żywność, żywnością ekologiczną, co musi się dziać z żywnością konwencjonalną. Pestycydy, zwierzęta tuczone na mączkach kostnych z innych zwierząt itd…

Czy zdrowa żywność będąc sklasyfikowana jako ekologiczna jest bardziej wartościową od żywności produkowanej metodami konwencjonalnymi?

Odpowiedź niestety nie jest do końca czysta. Pewne badania wykazały iż żywność ekologiczna może zawierać śladowo więcej witamin, minerałów lub antyoksydantów. Natomiast bliższe prawdy jest powiedzenie iż są to tej samej wartości produkty. Z tym że w zdrowej żywności ekologicznej nie znajdziemy herbicydów, pestycydów, środków ochrony roślin, hormonów, które przenikają do produktów na których były stosowane. Natomiast wszystkich tych „środków” nie brakuje w żywności konwencjonalnej. Ludzie z alergiami pokarmowymi w większości nie maja alergii na dany owoc czy warzywo, oni mają alergię na chemię, przed którą organizm broni się w postaci oznak alergicznych.

Warto zapamiętać: Zdrowa żywność ekologiczna jest częściej świeższa od konwencjonalnej, Przy produkcji żywności ekologicznej nie używa się konserwantów, które mogły by przedłużać świeżość produktu.

Żywność ekologiczna to nie tylko hodowla i uprawa w kanonach ekologicznych certyfikatów. Produkcja ekologicznej żywności to również troska o środowisko. Zmniejszenie zanieczyszczeń wody, powietrza, ziemi. Redukcja erozji ziemi, zwiększanie jej urodzajności, a także całościowo rolnik ekologiczny zużywa mniej energii.  

Podsumowując, żywność ekologiczna to nie tylko sama metoda produkcji, jest to również, a być może przede wszystkim styl życia zgodnego z naturą przy jak najmniejszym ingerowaniu nienaturalnymi metodami upraw i hodowli.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium