Herbata właściwości i działanie.

herbataHerbata znany chyba wszystkim produkt natury, stosowany głównie jako napój o wyjątkowych właściwościach smakowych. Herbata ma także ogromne zastosowanie w kosmetyce. Napar herbaciany ma korzystny wpływ na organizm człowieka. Głównymi związkami zawartymi w herbacie są:

Teina - jest to substancja pobudzająca i wzmacniająca koncentrację. Odpowiednikiem teiny w kawie jest kofeina. Picie teiny ma korzystny wpływ, głównie ze względu na właściwości pobudzające i poprawiające koncentrację, oraz samopoczucie. 

Tanina – jest to garbnik, ma właściwości ściągające, w leczeniu ma właściwości przeciwkrwotoczne, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Skutecznie zmniejsza łaknienie. Niestety spożywana w dużych ilościach ma właściwości hamujące przyswajanie witaminy A i B12 a także związków mineralnych w tym żelaza. 

Flanowoidy (przeciwutleniacze)– są składnikiem roślin i pełnią funkcję ochronną przed wolnymi rodnikami, po spożyciu w organizmie człowieka również wykazują takie właściwości. Mają ogromny wpływ na utrzymanie skóry, oraz organów wewnętrznych w dobrej kondycji. Chronią przed nowotworami. 

Teanina – Jest to aminokwas który, zwiększa możliwości skupienia uwagi. Wpływa na stan relaksu umysłu przy jednoczesnym skupieniu uwagi. Skutecznie walczy z depresją, wspomaga leczenie raka, redukuje ciśnienie krwi, zapewnia głęboki i spokojny sen, zapobiega lękom, atakom paniki, zaburzeniom psychicznym.

Witaminy – C, K, A B1, B2.

Minerały: żelazo, potas, sód, fluor, wapń, cynk.

Warto zapamiętać iż herbata a dokładnie jej wywar ma mniejsze ilości wspomnianych wyżej składników niż susz z którego został wykonany wywar, Wywar herbaciany nie powinien być stosowany jako główny składnik diety w dostarczaniu witamin i minerałów.

Herbata ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm w szczególności polifenole zawarte w herbacie, które mają działanie antyoksydacyjne, spowalniające procesy starzenia się i działają przeciwwirusowo. Duża ilość polifenoli znajduje się w herbatach białych i zielonych dlatego też zaleca się picie tych gatunków osobom, które zagrożone są zawałem serca. A także wszystkim którzy pragną obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi. Herbata korzystnie wpływa na układ pokarmowy i moczowy. Ponieważ herbata zawiera fluor w swoim składzie, bardzo pozytywnie wpływa ona na higienę i kondycję jamy ustnej i uzębienia, chroniąc zęby przed próchnicą. Picie herbaty wpływa także na nadkwaśność żołądka. Herbata ma działanie oczyszczające i pobudzające pracę nerek, działając moczopędnie. Działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe herbaty można wykorzystywać podczas zatruć pokarmowych. Herbata łagodzi również podrażnienia skóry. W postaci okładów można stosować ją na zmęczone oczy, oraz jako maseczkę na twarz.

Jak już wielokrotnie wspomniano w powyższym artykule, picie herbaty daje wiele korzyści ale należy wiedzieć iż herbata pita w nadmiarze może przyczyniać się do problemów z przyswajaniem witaminy B1i żelaza. Te niekorzystne właściwości nie mają w ogóle miejsca jeśli herbata spożywana jest w ilościach około 4-5 filiżanek dziennie.

Rodzaje herbat i wpływ na organizm człowieka.

Herbata biała – jest to najdelikatniejsza z odmian herbat produkowana podobnie jak herbata zielona (brak fermentacji). W skład herbaty białej wchodzą jedynie młode jeszcze nie rozwinięte pączki liści, zbierane wczesną wiosną, które w warunkach naturalnych poddawane są jedynie suszeniu.
Przygotowanie: Herbatę białą parzymy w temperaturze nie przekraczającej 80 stopni Celsjusza. Parzymy ją przez 3-10 minut. Herbata biała charakteryzuje się niezwykle delikatnym aromatem, Aby aromat był wyczuwalny, należy do parzenia używać tylko i wyłącznie naczyń przeznaczonych do parzenia tej herbaty. Naczynia w których były parzone inne rodzaje herbat bądź przygotowywane inne posiłki mogą zakłócić i wpłynąć na smak i aromat białej herbaty.
Właściwości: Herbata biała zawiera duże ilości witaminy C, oraz kofeiny (teiny), jest herbatą bardzo mocno pobudzającą, zalecana dla osób pracujących umysłowo, napój z białej herbaty ma działanie orzeźwiające. Spośród wszystkich herbat ma najsilniejsze działanie antyrakowe, trzykrotnie większe niż herbata zielona. Zalecana szczególnie osobom które mogą mieć obciążenie genetyczne w postaci chorób nowotworowych. Herbata biała nazywana jest również eliksirem młodości 47% herbaty to polifenole, odpowiedzialne za hamowanie procesów starzenia się. Jeśli chodzi o polifenole to jedna filiżanka białej herbaty to 12 szklanek soku pomarańczowego.

Art tea zielonaHerbata zielona -  Najstarsza herbata na świecie pita już od 5000 lat. Jest to jak w przypadku herbaty białej nie fermentowany rodzaj herbaty. Herbata zielona to liście herbaty, poddane obróbce termicznej, przez co zostaje zahamowany proces fermentacji. Dzięki szybkiemu ominięciu procesu fermentacji herbata zielona zachowuje wszystkie składniki mineralne i witaminy. Herbata zielona zawiera najwięcej witaminy C spośród wszystkich herbat. 
Przygotowanie: Herbatę zieloną parzymy w temperaturze od 60-85 stopni Celsjusza. W zależności od czasu jak długo herbata zostaje zaparzana, możemy wyciągnąć z naparu inne właściwości.  Jeśli chcemy aby herbata zielona miała działanie pobudzające, należy parzyć ją nie dłużej niż 2-3 minuty. Jeśli natomiast potrzebujemy napoju o działaniu odprężająco-relaksującym herbatę parzymy nieco dłużej od 3-8 minut. Herbatę zieloną należy po zaparzeniu wyjąć z czajniczka do parzenia bądź ze szklanki, zbyt długie zaparzanie nada wywarowi gorzkawy posmak. Liscie herbaty zielonej można zaparzać kilkakrotnie za każdym razem otrzymując inny smak wywaru.
Właściwości: Zielona herbata to bogactwo minerałów, witamin, aminokwasów, olejków eterycznych, oraz soli mineralnych. Dzięki temu bogactwu ma korzystne działanie w przypadku chorób sercowych, chroniąc przed zawałem. Dodatkowo reguluje ciśnienie i stymuluje krążenie krwi.  Działa przeciwko kamicom nerkowym i wątrobowym. Działa pobudzająco i odprężająco, chroniąc równocześnie przed występowaniem chorób o tle reumatycznym.  Zawiera najwięcej fluoru spośród wszystkich istniejących roślin na ziemi, co skutkuje bardzo korzystnym wpływem na kondycję zębów. Zielona herbata ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne przez co jest bardzo pomocna w leczeniu przeziębień, grypy, i wszelkiego rodzaju zapaleń (okłady z liści herbaty zielonej na zapalenia spojówek). Zielona herbata jest ważnym składnikiem diet odchudzających ponieważ reguluje wydzielanie żółci, wspomaga procesy trawienne, neutralizuje nadkwaśność gastryczną. Herbata zielona ma działanie antynowotworowe.

Herbata Czarna - Najpopularniejsza herbata goszcząca na stołach europejczyków. Jest to zielona herbata, która zostaje poddana procesowi pełnej fermentacji, przez co liście herbaty nabierają koloru brązowego (ciemno brązowego). Niestety proces fermentacji herbaty pozbywa jej najbardziej potrzebnych właściwości zdrowotnych. Garbniki zamieniają się w związki aromatyczne zmniejsza się zawartość witaminy C oraz innych składników. Najczęściej czarna herbata która gości na stołach europejczyków produkowana jest z odpadów, mielonych liści, pyłów herbacianych, które zamykane są w torebeczkach w większości z dodatkiem sztucznych aromatów. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium