Menu
Producenci

 

Swojska Piwniczka Opinie z ekomi-pl.com

nerkowce połówki

Opcje przeglądania

Daktyle suszone

Daktyle dostępne są pod wieloma postaciami. Na rynku możemy spotkać: świeże daktyle, daktyle suszone, daktyle z pestkami lub bez pestek. Dodatkowo, możemy wybierać także w produktach z daktyli - batonach, pastach, czy syropach daktylowych. Najczęstszą postacią jednak, z którą spotykamy się w sklepach są suszone daktyle.

Daktyle - skąd pochodzą?

Daktyle to owoce prastarego drzewa - daktylowca, który znany i uprawiany był już w czasach prehistorycznych. W obecnych czasach drzewo to porasta obszary północnoafrykańskie, zachodnioazjatyckie oraz południową część Stanów Zjednoczonych. Owoce daktylowca można spożywać pod wieloma postaciami. Te najpopularniejsze i znane w Polsce to daktyle suszone. Jest to doskonała alternatywa dla słodyczy, bowiem smak daktyla można porównać do smaku krówki czy karmelka.

Rodzaje daktyli

Na świecie występuje wiele odmian daktyli. Różnią się od siebie kolorem, smakiem, miękkością i pochodzeniem. Te najpopularniejsze odmiany daktyli to między innymi:
    • daktyle medjool - jedna z najpopularniejszych i największych odmian daktyla; posiada czerwono-brązową skórkę, słodki karmelowy smak i miękką skórkę;
    • daktyle deglet nour - jest nazywany “daktylem świata”, charakteryzuje go złoto bursztynowy kolor, delikatny miodowy smak; ta odmiana daktyla jest szczególnie polecana do wypieków ze względu na swoją konsystencję;
    • daktyle thoory - ta odmiana daktyli nazywana jest “daktylowym chlebem”, ponieważ stanowi podstawę wyżywienia plemion koczowniczych; są bardzo wysuszone, mają twardą skórkę i nadają się głównie do żucia;
    • daktyle halawi - jedne z najpopularniejszych daktyli pochodzących z Izraela, cechują się orzechowo-karmelowym smakiem i jasnobrązową skórką.

Właściwości prozdrowotne suszonych daktyli

Te stosunkowo nieduże podłużne owoce daktylowca kojarzone są z “bombą cukrową”, jednak badania wykazały, że mimo swojej słodkości nie podnoszą poziomu cukru we krwi, a dodatkowo obniżają poziom złego cholesterolu. To z kolei wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału serca i udaru. Dodatkowo, daktyle suszone wpływają ogólnie na cały układ krążeniowy - od utrzymywania prawidłowego poziomu ciśnienia tętniczego, po zmniejszenie ryzyka wystąpienia miażdżycy. Suszone daktyle to także bogate źródło błonnika, który stanowi niezbędny składnik do prawidłowego funkcjonowania jelit. Daktyle suszone polecane są zatem przy zaparciach. Ponadto, daktyle działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwzakrzepowo. Daktyle suszone wpływają korzystnie na układ odpornościowy ze względu na zawarte w nich antyoksydanty. Przez to stosowane są również w przypadku kaszlu, astmy czy bólu gardła. Ponadto daktyle stanowią źródło witaminy A, witamin z grupy B oraz witaminy C, przeciwutleniaczy, magnezu, potasu oraz salicylanów. Dzięki wysokiej zawartości potasu daktyle suszone korzystnie wpływają na pracę serca, zmniejszając ryzyko zawału, a także wystąpienie udaru mózgu. Natomiast zawarta w daktylach suszonych witamina A, luteina i lecytyna chronią, regenerują i utrzymują wzrok w dobrej kondycji. Salicylany oraz magnez wykazuje podobne działanie do aspiryny, a więc stosowane są przy bólu głowy czy migrenach. Mogą także zbijać gorączkę, łagodzić ból i stany zapalne.

Przechowywanie daktyli suszonych

Mimo, że suszone daktyle znikają z paczki bardzo szybko, czasem potrzebujemy je schować “na później”. Odpowiednim miejscem na przechowywanie suszonych daktyli będzie zatem hermetyczne plastikowe pudełku lub szklany zakręcany słoik. Pamiętajmy, aby daktyle przechowywać w suchym miejscu. W ten sposób suszone daktyle możemy przechowywać do 6 miesięcy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium