Jak uprażyć kaszę gryczaną? Praktyczny poradnik
Jak uprażyć kaszę gryczaną?

Kasza gryczana prażona lub niepalona to wspaniały składnik, który powinien na stałe zagościć w naszym menu. Znajdziemy w nim bowiem wiele cennych witamin oraz minerałów. Jest również bogatym źródłem sycącego błonnika. W sklepach znajdziemy go w dwóch podstawowych wersjach. Będzie to kasza krakowska palona oraz kasza gryczana niepalona. Te dwa warianty różnią się od siebie nieco smakiem oraz zastosowaniem w kuchni. Część z nas zapewne zastanawia się, czy nieprażone ziarna możemy przerobić w zaciszu swojego mieszkania na prażone. Oczywiście jest to możliwe. Należy jedynie wiedzieć, jak to zrobić. 

Jak uprażyć kaszę gryczaną? Najlepsze sposoby

Na samym początku warto zaznaczyć, że kasza gryczana prażona a palona to dokładnie ten sam produkt. Określeń tych można zatem używać wymiennie. Kupując ziarna w sklepie, spotkamy się z jedną lub drugą formą nazewnictwa. Podobnie będzie z kaszą krakowską i gryczaną – to cały czas te same produkty. Teraz część z nas może zatem zacząć zastanawiać się, po co prażyć ziarna w domu, skoro możemy kupić je w już takiej formie. Odpowiedź jest dość prosta. Kasza uprażona samodzielnie będzie miała zdecydowanie intensywniejszy smak oraz aromat. Jak jednak poddać ją takiej obróbce? Najlepiej skorzystać z jednej z dwóch metod. Poniżej opiszemy więc, jak uprażyć kaszę gryczaną na patelni oraz w… piekarniku!

Prażenie kaszy gryczanej na patelni

Prażenie kaszy na patelni jest bardzo proste. Wystarczy, że bardzo dobrze rozgrzejemy naczynie i wysypiemy na nie ziarna. Następnie zmniejszamy ogień. Naszą kaszę należy przy tym cały czas mieszać. Dodatkowo warto raz na jakiś czas potrząsnąć całą patelnią. Po ok. 2-4 minutach nasza kasza będzie już idealnie uprażona. Skąd jednak będziemy wiedzieli, że możemy wyłączyć ogień? Z pewnością poczujemy wspaniały aromat, który będzie naszym najlepszym wyznacznikiem!

Porada: im większą patelnię wybierzemy, tym szybciej uprażymy kaszę. Dodatkowo warto pamiętać, że naczynie musi być suche – nie smarujemy go olejem ani innym rodzajem tłuszczu. 

Prażenie kaszy gryczanej w piekarniku

Kaszę możemy również uprażyć w piekarniku. Cały ten proces zajmie jednak zdecydowanie więcej czasu. Mimo to warto spróbować, ponieważ smak takich ziaren jest tego wart. Zatem jak uprażyć kaszę gryczaną w piekarniku? Najpierw musimy rozpuścić w garnku 2 łyżki smalcu lub innego tłuszczu. Następnie wsypujemy do naczynia ziarna i delikatnie je podsmażamy, cały czas mieszając. Gdy kasza lekko się zarumieni, zalewamy ją wrzątkiem lub bulionem i gotujemy do momentu, aż wchłonie całą ciecz. Tak przygotowane ziarna wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika (może być w tym samym garnku) na ok. 45 min. Po upływie tego czasu możemy cieszyć się wspaniałym smakiem domowej prażonej kaszy gryczanej!

Jak dobrze uprażyć kaszę gryczaną? Zasady, o których należy zawsze pamiętać

Prażenie kaszy gryczanej na sypko jest dość łatwe. Aby jednak móc cieszyć się wspaniałym smakiem ziaren, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jakich? Przede wszystkim musimy wiedzieć, że:

  • patelnia lub piekarnik, w których będziemy prażyć kasze, muszą być idealnie rozgrzane,
  • naczynie musi być idealnie umyte – jeśli na patelni zostaną np. resztki tłuszczu czy pozostałości po innej potrawie, niestety ziarna zmienią swój smak,
  • prażonej na patelni kaszy nie możemy przypalić – będzie wtedy gorzka,
  • przed prażeniem warto przejrzeć ziarna i wyjąć z nich ewentualne łupiny, które mogą zepsuć smak naszego finalnego wyrobu.

Przestrzegając tych zasad, z pewnością przygotujemy wiele wspaniałych dań bazujących właśnie na tym produkcie. 

Jak sprawić, żeby kasza po prażeniu była sypka?

Wiemy już, jak powstaje w domu kasza gryczana prażona. Gotowanie tego produktu również będzie miało jednak dość spore znaczenie. To właśnie ta forma obróbki termicznej najbardziej odpowiada za sypkość ziaren. Przepis na idealną gotowaną, wcześniej podprażoną na patelni kaszę, wygląda następująco:

  1. Ziarna wsypujemy do gotującej się wody. Należy jednak pamiętać, by na każdą szklankę kaszy przypadało 1,5 szklanki wody. Do garnka należy dodać również łyżkę oleju oraz odrobinę soli.
  2. Kaszę gotujemy pod przykryciem do momentu, aż wsiąknie całą wodę. Ziarna należy oczywiście co jakiś czas mieszać, by nie przywarły do naczynia.
  3. Na koniec odstawiamy garnek z kaszą w ciepłe miejsce na ok. 30 min. Całość możemy przykryć bawełnianą ściereczką.

Tak ugotowana kasza z pewnością podbije kubki smakowe każdego z nas i stanie się wspaniałą bazą do licznych dań!

Kasza gryczana prażona – przepisy, które skradną serca smakoszy

Kasza gryczana uprażona i ugotowana, a więc co teraz? Oczywiście najwyższa pora na przygotowanie pysznych dań bazujących na tym składniku. Na co możemy się zdecydować? Tak naprawdę na wszystko! Palone ziarna pasują bowiem zarówno do sosów, mięsa, jak i sałatek. Z ich pomocą sprawimy, że nasze posiłki będą niezwykle aromatyczne i pełne niebywałego smaku! Co ciekawe, prażona kasza gryczana wspaniale podkreśla również dania na zimno, które zabierzemy ze sobą wszędzie. O tym, jakie potrawy najlepiej wykonać, pisaliśmy w artykule https://swojskapiwniczka.pl/kasza-w-daniach-na-zimno-co-zabrac-ze-soba-do-pracy! Zapraszamy do jego lektury wszystkich zainteresowanych i życzymy smacznego!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium